Milion euro dla biegacza, który pobije rekord świata w Walencji

Juan Roig, prezes hiszpańskiej sieci supermarketów Mercadona oraz Fundacji Trinidad Alfonso, organizatora i sponsora maratonu w Walencji, obiecał w niedzielę (3 grudnia) milion euro dla biegacza, który pobije rekord świata na jego trasie. Nowa stawka obowiązywać będzie już w przyszłym roku.

Walencja podbija stawkę

Premię za pobicie rekordu świata Roig ogłosił w towarzystwie Paco Borao, dyrektora maratonu Trinidad Alfonso Valencia Marathon na zakończenie tegorocznej edycji, której zwycięzcą został Sisay Lemma. Etiopczyk o 5 sekund poprawił rekord biegu finiszując z czasem 2:01:48.

Chcemy, aby rekord świata w maratonie (2:00:35 – przyp. red) został pobity w Walencji, dlatego od przyszłego roku premia za jego osiągnięcie wyniesie milion euro – powiedział, ku zdumieniu wszystkich, walencki biznesmen.

Premia za osiągnięcie tego celu w tym roku wyniosła 250 000 euro. Jak łatwo policzyć Juan Roig podbija stawkę czterokrotnie.

– Nie wiem, czy w 2024 roku przyjedzie tutaj Kelvin Kiptum (aktualny rekordzista świata – przyp. red), który jest świetnym kandydatem do pobicia rekordu świata. Któregoś dnia w Walencji padnie pierwszy rekord świata, będziemy o niego walczyć – zapowiedział główny sponsor maratonu w Walencji.

Juan Roig jest jednym z najbogatszych ludzi w Hiszpanii. Należy do niego m.in. sieć popularnych supermarketów Mercadona. Maraton w Walencji wspiera od wielu lat za pośrednictwem swojej fundacji Trinidad Alonso nazwanej tak na cześć jego matki.

Roig jest znanym mecenasem sportu, kilka lat temu przejął również koszykarską drużynę Basket Valencia.

Wielki bieg, wielkie pieniądze

Trinidad Alfonso Valencia Marathon to bieg z platynową odznaką World Athletics, której tegoroczny budżet wyniósł 6,5 miliona euro. 59% tej sumy organizatorzy pozyskali z opłat startowych, 35% od sponsorów, a 6% od instytucji publicznych. Według szacunków organizującego maraton towarzystwa sportowego Correcaminos wpływ ekonomiczny imprezy na miasto wynosi 27,5 miliona euro.

Do mety biegu w tym roku dotarło ponad 26 tysięcy zawodników, ponad co drugi uczestnik pochodził spoza Walencji.

Źródło: relevo.com, red