Pomysł na wiosenny maraton na Malcie

24 marca przyszłego roku odbędzie się trzecia edycja maratonu La Valette. Organizatorzy przygotowali trasy nawiązujące do 7000-letniej historii Malty oraz śródziemnomorskiego klimatu.

Trasy biegów, posiadające certyfikat Association of International Marathons and Distance Races (AIMS), będą prowadzić uczestników obok średniowiecznych fortyfikacji oraz kultowych zabytków, zapewniając wyjątkową okazję do biegania obok niezwykłej przeszłości wyspy. Do tego dochodzą malownicze widoki na morze oraz optymalna (w okolicach 17 stopni Celsjusza), słoneczna pogoda, idealna do tego typu aktywności.

Kilka tras do wyboru

Dla doświadczonych zawodników przygotowano maraton (42 km). Jego trasa rozciąga przez całe północne wybrzeże Malty, z startem w Bahar ic Caghaq i metą w historycznym miejscu w Birgu – Forcie St Angelo.

Dla początkujących biegaczy oraz tych osób, które chcą spróbować swoich sił w długich dystansach, przygotowano półmaraton (21 km). Co roku cieszy się on największym zainteresowaniem podczas tego wydarzenia. Zawodnicy wystartują z Sliema i będą musieli dotrzeć do Fortu St Angelo w Birgu. Trasa ta została tak przemyślana, że uwzględnia w niej wiele znanych maltańskich fortyfikacji.

Organizatorzy maratonu La Valette przygotowali także trasy 5 i 10 kilometrowe. Dla zorganizowanych grup, zainteresowanych udziałem w sztafecie, przygotowano także wyzwanie o długości 21 km.

Z kolei dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą biegać, przygotowano konkurencję o mało obciążającym (pod kątem fizycznym) wymiarze. Jest nią opcja udziału w walkathonie, czyli długim spacerze (21 km). Jest ona skierowana zarówno do doświadczonych chodziarzy, jak i dla tych, którzy chcieliby się sprawdzić w innym chodzeniu aniżeli na co dzień.

Zapisy trwają

Podczas zeszłorocznej edycji udział wzięło łącznie ponad 1000 osób, z czego tylko nieco ponad 100 ukończyło bieg na królewskim dystansie. Zapisy na tegoroczną edycję trwają na stronie https://lavalettemarathon.com.Pakiet startowy na maraton kosztuje 60 euro, półmaraton organizatorzy wycenili na 50 euro.

Źródło: MTA Warsaw