10. urodziny ORLEN Copernicus Cup coraz bliżej

Jubileuszowa 10. edycja ORLEN Copernicus Cup odbędzie się już 6 lutego w Arenie Toruń. Polscy kibice zobaczą w akcji m.in. ulubienice publiczności Ewę Swobodę, Pię Skrzyszowską i Justynę Święty-Ersetic. Do Torunia przyjedzie plejada medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa przed tym wydarzeniem.

W sumie w trakcie ORLEN Copernicus Cup odbędzie się dwanaście konkurencji – kobiety biegać będą na 60, 400, 800 i 1500 metrów oraz 60 metrów przez płotki, natomiast konkurencji męskich będzie siedem – biegi na 60, 800, 1500 i 3000 metrów, bieg na 60 metrów przez płotki oraz skok o tyczce i trójskok.

Swoboda, Skrzyszowska i spółka

W Arenie Toruń pobiegnie m.in. Ewa Swoboda, która na 60 m zmierzy się z Patrizią van der Weken, obecnie liderką światowych list w tej konkurencji. Świetne rywalki będzie miała także Pia Skrzyszowska, która w biegu na 60 m ppł, wieńczącym mityng, zmierzy się z Nadine Visser czy z Reettą Hurske.

W biegu na 400 m powracająca po problemach zdrowotnych Justyna Święty-Ersetic będzie rywalizowała z Holenderką Lieke Klaver. W drugiej serii zaprezentują się m.in. powracająca po urodzeniu dziecka Małgorzata Hołub-Kowalik oraz Marika Popowicz-Drapała.

fot. Paweł Skraba

– To będzie mój pierwszy oficjalny start na 400 m w tym sezonie. Kocham tutaj biegać. Korzystamy z toruńskiej gościnności, bo od listopada wpadam tutaj na treningi. Mimo swojego wieku raczkuję w tej konkurencji. Mam nadzieję, że dostosuję się do poziomu, na pewno niezwykle wysokiego – mówi Marika Popowicz-Drapała.

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja kobiet na dystansie 1500 metrów. Na starcie zobaczymy między innymi Etiopkę Diribe Welteji, srebrną medalistkę Mistrzostw Świata w Budapeszcie na tym samym dystansie, Hirut Mesheshę, która finiszowała trzecia podczas Halowych Mistrzostw Świata w Belgradzie. W Toruniu pobiegną także medalistki biegu na 800 m z Belgradu – Halimah Nakaayi z Ugandy oraz Freweyni Hailu.

Toruński mityng po raz kolejny znalazł się wśród siedmiu najwyżej sklasyfikowanych zawodów World Athletics Indoor Tour Gold. – Rekordy mityngów są tak wyśrubowane, że trzeba zapraszać najlepszych zawodników na świecie. Jestem jednak pewien, że znów padną w tej wyjątkowej arenie najlepsze w tym roku wyniki na świecie. Będzie też próba ustanowienia rekordu świata w biegu na 3000 m – mówił podczas poniedziałkowej konferencji Krzysztof Wolsztyński, dyrektor ORLEN Copernicus Cup Toruń i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Bilety w sprzedaży

Sprzedaż biletów na ORLEN Copernicus Cup już się rozpoczęła, a wejściówki, dostępne w portalu ebilet.pl, są w naprawdę umiarkowanych cenach – najtańszy bilet ulgowy kosztuje 39 zł, a normalny 59. Z kolei bilet normalny na najlepsze miejsce, pierwszej kategorii, kosztuje 99 zł. W sprzedaży pozostały już ostatnie miejsca.

Najlepsi w swoich konkurencjach w całym World Athletics Indoor Tour Gold otrzymają dziesięć tysięcy dolarów oraz tzw. dziką kartę pozwalającą na udział w halowych mistrzostwach świata, które odbędą się w dniach 1-3 marca w szkockim Glasgow. Do klasyfikacji końcowej brane są pod uwagę trzy najlepsze wyniki uzyskane na mityngach złotej rangi. Zawodnicy startujący w innych konkurencjach też mogą liczyć na nagrody finansowe, choć w niższej wysokości.

W sumie w 2024 roku w ramach cyklu World Athletics Indoor Tour odbędą się ponad pięćdziesiąt wydarzeń, w tym tylko siedem będzie miało kategorię złotą – pierwszy odbędzie się 27 stycznia w kazachskiej Astanie, kolejny trzy dni później w czeskiej Ostrawie, a trzeci 4 lutego w amerykańskim Bostonie. 6 lutego czołowi lekkoatleci świata wystartują w Toruniu, 10 lutego we francuskim Lievin, a dzień później odbędzie się mityng w Nowym Jorku. Cykl zwieńczą zawody w Madrycie, zaplanowane na 23 lutego.

Źródło: KPZLA

fot.w nagłówku Paweł Skraba