19. Silesia Półmaraton odbędzie się na wiosnę! Biegowa majówka na Śląsku

Silesia Półmaraton do tej pory był częścią październikowego Silesia Marathonu, ale w tym roku organizatorzy zdecydowali się przesunąć połówkę na wiosnę. Dziewiętnasta edycja imprezy odbędzie się w Katowicach w środę, 1 maja 2024 roku. W programie wydarzenia obok półmaratonu będzie również Bieg Bohaterów na 5 km trasie. Dla wielu biegaczy udział w zawodach może być świetnym pomysłem na majówkę.

Niewiele osób pamięta, że w przeszłości półmaraton i maraton na Śląsku odbywały się w różnych terminach.

– Dziś wracamy na wiosenny start do Katowic, gdzie 19 lat temu powstał nasz półmaraton – wówczas pod nazwą Półmaraton 4energy. 1 maja wystartujemy i finiszować będziemy w katowickiej Strefie Kultury. To miejsce, które jeszcze nie gościło tak dużego wydarzenia sportu masowego – informuje Bohdan Witwicki, dyrektor biegu.

Zdaniem Witwickiego, tak wyjątkowe miejsce zasługuje na wydarzenie sportowe, które pokaże urodę i funkcjonalność tej części miasta, gdzie w wyjątkowy sposób łączy się historia regionu. To tutaj obok katowickiego Spodka czy szybu „Warszawa”, pozostałości po kopalni Katowice mieszczą się nowoczesne budynki Międzynarodowego Centrum Kongresowego czy sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR).

Zapisy na 19. Silesia Półmaraton wystartują 18 stycznia na stronie silesiamarathon.pl

Fot. Lukasz Laskowski / PressFocus

Nowa, szybsza trasa

Trasa półmaratonu prowadzić będzie ulicami stolicy Śląska. Zawodnicy pobiegną między innymi przez osiedle Ignacego Paderewskiego, katowicką Dolinę Trzech Stawów. Nie zabraknie oczywiście Nikiszowca, skąd wrócą do centrum Katowic.

– Trasa poprowadzona będzie w dużej części w śladzie biegu maratońskiego. Jej profil będzie dużo bardziej łagodny niż dotychczasowa trasa półmaratonu. Spodziewamy się wielu życiowych rekordów –  podkreśla dyrektor biegu.

Niezależnie od 19. Silesia Półmaratonu w pierwszą niedzielę października odbędzie się Silesia Marathon. Zapisy już trwają na stronie silesiamarathon.pl. Na liście startowej jest już prawie 900 zawodników.

– Wyczekiwana przez wielu biegaczy zmiana terminu stała się faktem. Dziś już nie będzie wymówek i każdy maratończyk, który miał dylemat czy startować na królewskim dystansie, czy wybrać półmaraton będzie mógł pobiec na obu tych dystansach –  podsumowuje Bohdan Witwicki.

Zostań Bohaterem

Razem z Silesia Półmaratonem wystartuje 4. Bieg Bohaterów. To ciepło odbierane wydarzenie, w którym wystartować może każdy z uwagi na krótki, 5 kilometrowy dystans. Udział w imprezie będzie okazją, aby przeżyć sportowe emocje, a także upamiętnić 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Właśnie 1 maja 2004 roku Polska dołączyła do grona pełnoprawnych członków UE, razem z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami.

red