89. Plebiscyt „PS”. Memoriał Skolimowskiej wydarzeniem roku, Kaczmarek wysoko

Nie zabrakło lekkoatletycznych akcentów w rozstrzygnięciach tegorocznego 89. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”. Wydarzeniem sportowym roku został zaliczany do prestiżowego cyklu Diamentowej Ligi Memoriał Kamili Skolimowskiej, a w czołowej dziesiątce uplasowało się dwoje lekkoatletów – Natalia Kaczmarek i Wojciech Nowicki.

Zwyciężczynią plebiscytu drugi rok z rzędu została pierwsza rakieta świata, czyli Iga Świątek. 22-letnia tenisistka wyprzedziła żużlowca Bartosza Zmarzlika i siatkarza Aleksandra Śliwkę.

Czwarte miejsce tuż za podium zajęła Natalia Kaczmarek, która odebrała statuetkę z rąk legendy polskiego pięcioboju nowoczesnego, mistrza olimpijskiego z 1976 roku Janusza Pyciaka-Peciaka. W pełnym wzruszenia wystąpieniu wicemistrzyni świata na 400 m dziękowała wszystkim, bez których nie byłoby jej ubiegłorocznych sukcesów.

Chwilę wcześniej na scenie pojawił się młociarz Wojciech Nowicki. Wicemistrz świata z Budapesztu w głosowaniu kibiców uplasował się na szóstym miejscu.

Zanim rozpoczęto wręczać nagrody dla najlepszej dziesiątki sportowców tradycyjnie uhonorowano m.in. najlepszą sportową imprezę roku. Tą uznano świetnie zorganizowany 14. Memoriał Kamili Skolimowskiej, który kolejny rok z rzędu był częścią elitarnego cyklu Diamentowej Ligi. W 2023 roku zajął drugą lokatę wśród wszystkich imprez lekkoatletycznych na świecie w zestawieniu prowadzonym przez World Athletics.

– To wiele mówi, gdy mistrzowie olimpijscy i rekordziści świata na stadionach sami do nas podchodzą i pytają o termin kolejnej edycji. Dosłownie wpraszają się na listy startowe. Zaczynaliśmy jako kopciuszek, na maleńkim stadionie w Warszawie. Serce, które zostawia dla tej imprezy cała drużyna organizacyjna, dało skutek w postaci zawodników, którzy w kuluarowych rozmowach sami opowiadają kolegom o tym, jak gości się ich w Polsce. To wspaniałe – komentuje Piotr Małachowski, dyrektor sportowy mityngu.

Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na najlepszego polskiego sportowca rok został wymyślony w 1926 roku i od początku organizowany jest przez redakcję  „Przeglądu Sportowego”. To drugi najstarszy konkurs tego typu na świecie, po plebiscycie Svenska Dagbladets guldmedalj na najlepszego sportowca Szwecji, którego historia sięga 1925 roku.

Źródło: PZLA, red

fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk/ PZLA