Dla kogo stypendia Programu „Wybiegaj w Przyszłość”?

Znamy wyniki rekrutacji do trzeciej edycji Programu „Wybiegaj w Przyszłość”. To innowacyjny projekt wspierający finansowo, edukacyjnie i sprzętowo młodych, utalentowanych biegaczy w trudnej sytuacji materialnej w wieku 14-19 lat.

To był trudny wybór

Program „Wybiegaj w Przyszłość” prowadzi Fundacja Zdrowy Ruch. W rekrutacji wzięło udział aż 116 młodych zawodników.

– Większość kandydatów to osoby ze ścisłej polskiej lekkoatletycznej czołówki, medaliści mistrzostw kraju, więc zanim zapadła decyzja odbyliśmy godziny rozmów. Pod uwagę braliśmy cztery kryteria: wynik sportowy, prezentacje kandydatów, wyniki w nauce oraz sytuację ekonomiczną. Te zmienne pozwalają nam wybrać zdolne i najbardziej potrzebujące osoby – mówi Adriana Smokowska, członek Zarządu Fundacji Zdrowy Ruch.

Wysokość stypendium uzależniona jest od wieku zawodników. Dla lekkoatletów z kategorii U16 wyniesie 600 zł, dla U18 to 800 zł, a biegacze z U20 otrzymywać będą 100 zł miesięcznie.

Stypendystami trzeciej edycji Programu „Wybiegaj w Przyszłość” zostali:

1. Helena Goliszewska – posiadaczka najlepszego rezultatu w kraju w kategorii U14 na dystansach 60 i 200 metrów
2. Aleksandra Belniak – medalistka mistrzostw Polski U16 na dystansie 80 metrów przez płotki
3. Amelia Zochniak – wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w biegach płotkarskich, ubiegłoroczna zwyciężczyni międzynarodowego meczu U18 w Ptuj
4. Lena Pajęcka – uczestniczka Mistrzostw Europy U20, srebrna medalistka Mistrzostw Polski w biegu na 400 metrów
5. Vanessa Michaluk – rekordzistka Polski w biegu na 80 metrów przez płotki U16
6. Zofia Tomczyk – rekordzistka Polski w biegu na 100, 200, 300, 400 metrów U16
7. Michał Kiernożycki – rekordzista Polski w biegu na 200, 300, 400 metrów oraz 300 metrów przez płotki U16
8. Dominika Duraj – mistrzyni Polski U20 w biegu na 400 metrów, uczestniczka Mistrzostw Europy U20
9. Oliwia Bełczew – zwyciężczyni międzynarodowego meczu U18 w Ptuj na dystansie 800 metrów, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski
10. Bartłomiej Kisiel – dwukrotny medalista Mistrzostw Polski U18 w biegu na 800 metrów
11. Wikoria Gadajska – rekordzistka Polski w biegu na 400 metrów przez płotki U18, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski
12. Zuzanna Wiernicka – srebrna medalistka mistrzostw Europy U20, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski

Holistyczne wsparcie w drodze na szczyt

Stypendyści programu „Wybiegaj w Przyszłość” otrzymają stypendia oraz wsparcie psychologów sportowych. Młodzież będzie uczestniczyła w szkoleniu, które zakończy się otrzymaniem cerytyfikatu. Warsztaty mają na celu rozwój kompetencji miękkich, takich jak radzenie sobie ze stresem, współpraca w grupie, które będą przydatne podczas trwania sportowej kariery, ale także w innych sytuacjach życia codziennego.

– Chcemy podkreślić jak wiele umiejętności zdobywają młodzi sportowcy w trakcie trenowania, często nie będąc tego świadomym. Ich bagaż jest bogaty i napełnia się każdego dnia, systematycznie, krok po kroku, stają się coraz lepsi – nie tylko sportowo. Ludzie, którzy mają pasję interesują się całą otoczką związaną ze swoimi zainteresowaniami, więc to jest znakomity czas na przekazanie wiedzy. Chcemy go wykorzystać – mówi Paulina Kalinowska, koordynatorka Programu Wybiegaj w Przyszłość.

Partnerami Programu są: Bank Pekao S.A., Salomon, Fundacja PVE Dobra Energia.

Źródło: Fundacja Zdrowy Ruch