Golden Trail National Series z wielkim finałem w Tatrach

Już od pierwszej edycji, która odbyła się w 2019 roku, Golden Trail National Series stała się prestiżową serią biegów górskich i zyskał wielu fanów i uwagę całej społeczności biegowej. Każdy kolejny rok przynosił coś nowego i niezwykłego. Tak będzie i tym razem. Golden Trail National Series 2024 zakończy się finałem w Tatrach z udziałem czołowych sportowców świata.

Największą zmianą i nowością jest wzbogacenie cyklu o bieg w Polsce – Tatra SkyMarathon. Impreza będzie jednocześnie biegiem finałowym GTNS, a na linii startu pojawią się czołowi biegacze nie tylko z Czech, Polski i Słowacji, ale z całego świata, ponieważ wyścig będzie także częścią cyklu Golden Trail World Series. Można się zatem spodziewać, że w Tatrach o cenne punkty będzie walczyć szeroka światowa elita.

Na najlepszych biegaczy z Czech, Słowacji i Polski, którzy wezmą udział w cyklu GTNS, czekają nagrody finansowe. Udział w biegu finałowym, tj. Tatra SkyMarathon, daje także możliwość zdobycia zaproszenia na Finał GTWS – Golden Ticket – w którym będzie można zmierzyć się z najlepszymi biegaczami z innych serii GTNS rozgrywanych na całym świecie. Zawodnicy powalczą o koronę króla i królowej prestiżowej światowej serii. Miejsce i trasy wielkiego finału Golden Trail World Series są jeszcze owiane tajemnicą.

Golden Ticket, czyli zaproszenie na Wielki Finał GTWS, otrzyma dwóch najlepszych mężczyzn i dwie najlepsze kobiety zgodnie z rankingiem punktowym dostępnym na stronie goldentrailseries.com). W tym roku pojawia się jednak nowość, ponieważ oprócz czołowych biegaczek i biegaczy cyklu GTWS, na finał zostaną zaproszeni również biegacze z kategorii U23. Dzięki temu szansę posmakowania atmosfery dużej imprezy będą mieli także młodzi, dobrze zapowiadający się biegacze.

Kalendarz Golden Trail National Series CZE/SVK/POL 2024

Tegoroczna edycja składa się łącznie z 5 wyścigów, z czego 4 to wyścigi kwalifikacyjne, a ostatni – Tatra SkyMarathon – jest wyścigiem finałowym. Aby znaleźć się w rankingu, biegacze muszą wystartować i zdobyć punkty w dwóch wyścigach części kwalifikacyjnej, a następnie stanąć na starcie wyścigu finałowego.

– Salomon Dragon Trails (SVK) – 28 kwietnia 2024
– Salomon Valassky HRB (CZE) – 25 maja 2024
– Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (POL) – 19 lipca 2024
– Salomon Jesenicky Maraton (CZE) – 10 sierpnia 2024
– Tatra SkyMarathon (POL) – 17 sierpnia 2024

W biegach z cyklu Golden Trail National Series może wziąć udział każdy biegacz, nie tylko zawodnicy z czołówki. Każdy może zdobywać punkty i walczyć o podium. Golden Trail National Series to wspaniała atmosfera,doskonale przygotowane zaplecze sportowe i radość z obcowania z górami. Tradycyjnie już wszystkie biegi mają przygotowany program dla całej rodziny, a biegacze mają do wyboru kilka różnych tras i dystansów.

Golden Trail World Series rusza na podbój Azji

Ciekawe zmiany nastąpiły również w Golden Trail World Series. Poza kultowymi wyścigami, takimi jak Zegama czy Sierre-Zinal, biegacze i kibice będą mogli śledzić zmagania zawodników w dwóch nowych wyścigach – w Japonii i w Chinach.

– Kobe Trail (JPN) – 20 kwietnia 2024
– Four Sisters Mountain Trail (CHN) – 27 kwietnia 2024
– Zegama Aizkorri (ESP) – 26 maja 2024
– Marathon Du Mont Blanc (FRA) – 30 czerwca 2024
– Sierre-Zinal (SUI) – 10 sierpnia 2024
– Tatra SkyMarathon (POL) – 17 sierpnia 2024
– Headlands (USA) – 14 września 2024
– Mammoth 26K (USA) – 22 września 2024
– GRAND FINAL – 17 października 2024

Wszystkie wyścigi Golden Trail World Series będą transmitowane na żywo w YouTube i Facebooku, a wybrane wyścigi także na platformie Eurosport. To będzie świetna okazja, aby obejrzeć zmagania najlepszych biegaczy „na żywo”. A będzie co oglądać – w końcu oprócz sławy, na najlepszych będzie czekało łącznie 300 tys. euro.

Źródło: Salomon

fot. w nagłówku fot. Salomon by Golden Goat Production