Jakie biegi w Koronie Polskich Półmaratonów w 2024 roku?

Przed nami kolejny sezon Korony Polskich Półmaratonów, która skupia 10 najbardziej prestiżowych biegów na dystansie 21,097 km w kraju. Z tego artykułu dowiesz się, jakie imprezy należeć będą do cyklu w 2024 roku i jakiej wysokości będzie opłata za wydanie pamiątkowego medalu.

Tegoroczny cykl Korony Polskich Półmaratonów rozpocznie się już w marcu od dwóch imprez. Na pierwszy ogień pójdą 16. Nowalijka Półmaraton Ślężański (23 marca) i 18. Półmaraton Warszawski (24 marca). Jedynym biegiem w KPP w kwietniu będzie 16. PKO Poznań Półmaraton (14 kwietnia), a maju cykl przeniesie się do stolicy Podlasia, gdzie odbędzie się 11. PKO Białystok Półmaraton (12 maja).

W czerwcu organizatorzy KPP zaplanowali dwa biegi – 10. Nocny Wrocław Półmaraton (15 czerwca) i 16. Hunters Grodziski Półmaraton „Słowaka” (16 czerwca).

Kolejne imprezy w ramach cyklu odbędą się po wakacjach. Termin 33. Półmaraton Signify Piła nie jest jeszcze potwierdzony, a prawdopodobne daty to 1 lub 8 września. Następny bieg w KPP to najstarszy półmaraton w Polsce, czyli 47. Bieg Lechitów w Gnieźnie (15 września), a na koniec września wystartuje 11. edycja Garmin Półmaratonu Gdańsk (29 września).

Ostatnim biegiem z serii KPP będzie jubileuszowy 10. Cracovia Półmaraton Królewski (6 października).

W kalendarzu KPP nie powinny namieszać wybory samorządowe i do Parlamentu Europejskiego. Te pierwsze prawdopodobnie odbędą się 7 kwietnia (I tura) i 21 kwietnia (II tura). Europarlamentarzystów powinniśmy wybierać 6 czerwca. Szczęśliwie w tych terminach nie odbywa się żaden z biegów zaliczanych do cyklu.

Jak otrzymać Koronę Polskich Półmaratonów?

Aby otrzymać medal Korony Polskich Półmaratonów należy ukończyć co najmniej pięć z dziesięciu biegów zaliczanych do cyklu oraz zarejestrować się na platformie KPP za pośrednictwem elektronicznego formularza. Można zrobić to zarówno przed przystąpieniem do pierwszego z półmaratonów, w trakcie sezonu, jak i po skompletowaniu wszystkich startów.

W ostatnich latach system rejestracji utrzymywał serwis DataSport.pl. Nic nie wskazuje na to, aby w 2024 roku miała zajmować się tym inna firma. Zmianie za to uleganie opłata za wydanie medalu, która dotychczas wynosiła 95 zł. Jak udało nam się dowiedzieć, w 2024 roku będzie kosztować 99 zł (przy wysyłce na terenie Polski).

Organizatorem Korony Polskich Półmaratonów jest Polskie Stowarzyszenie Biegów, które aktualnie pracuje nad regulaminem KPP 2024. Powinien być dostępny w pierwszym kwartale. W 2023 roku koronę zdobyło 844 biegaczy.

red

fot. w nagłówku PKO Białystok Półmaraton