Już w sobotę 10. Zimowy Półmaraton Gór Stołowych

Zapowiada się ściganie w prawdziwie zimowej atmosferze – w najbliższą sobotę, 20 stycznia, w Karłowie wystartują zawodnicy dwóch dystansów: 21 i 31 km w ramach Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych. To pierwsze wydarzenie z cyklu wydarzeń organizowanych przez DFBG Group w sezonie 2024.

 Góry Stołowe to jedyne w swoim rodzaju szlaki i ścieżki biegowe, prowadzące m.in. po przepięknych Błędnych Skałach, Wodospadach Pośny czy Białych Skałach. Zawodnicy podejmą wyzwanie na dwóch dystansach: ZPGS (21 km) i Białej Trzydziestce (31 km). W sumie linię startu przekroczy blisko 700 zawodników, których celem jest meta na Szczelińcu Wielkim.

Ściganie w śniegu

W miejscu zawodów, Karłowie, panuje idealna zima. Na listach startowych widzimy biegaczy, którzy z pewnością będą walczyć o podium i doskonały wynik. Wśród mężczyzn na dystansie 21 km wystartują: Michał Jurek, Daniel Żuchowski, Aleksander Badowski, Tomasz Pasik. Kobiety, które powalczą o pozycję liderki, to: Urszula Paprocka, Adrianna Krawczyk, Kristina Kmetova.

Dotychczasowy rekord tej trasy w 2020 roku ustanowił Pavel Brydl – 1:42:35 (Andrzej Witek w 2021 roku uzyskał czas 1:37:54, jednak była to edycja “covidowa”, przeprowadzona w marcu, w lżejszych warunkach). Wśród Pań rekord trasy należy do Natalii Tomasiak z czasem 2:06:15.

Biała Trzydziestka – tutaj wystartuje dwóch bardzo mocnych zawodników: Pavel Brydl i Grzegorz Małyga. W 2022 roku rekord tej trasy ustanowił Petr Jiří (w 2023 roku) z czasem 2:56:01. Mocne ściganie może być pomiędzy Agatą Majewską i Martą Lipnicką, która w 2023 roku ustanowiła rekord wśród Pań uzyskując czas 3:34:33.

Mistrzostwa Alpinistów

Poza tradycyjnymi klasyfikacjami na dystansie 21 km będzie przeprowadzona klasyfikacja Alpinistów – nieoficjalne 8 Mistrzostwa Polski Alpinistów w Biegu Górskim. Wśród zawodników znajdzie się m.in. goście specjalni wieczornego programu towarzyszącego – Oswald Rodrigo Pereira i Maciej Kimel.

Zimowy Półmaraton Gór Stołowych to impreza biegowa, która w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. Dekada ścigania, zabawy, pokonywania własnych granic, sprawdzania się w wymagających warunkach. Zawody na urzekających górskich szlakach, prowadzących dookoła Błędnych Skał, z metą na najwyższym szczycie Gór Stołowych – Szczelińcu Wielkim.

Nie tylko bieganie

W Karłowie, wsi, która na czas ZPGS zostaje zdominowana przez biegaczy i kibiców, odbędą się również spotkania, prelekcje i koncert. Już od piątku, 19 stycznia, w Dworku Karłów zaplanowane są dwie prelekcje.

Pierwsza z nich rozpocznie się o godzinie 18:00. Będzie to zatytułowane “Aktywność sportowa, a natura – 30 lat Parku Narodowego Gór Stołowych i spojrzenie na przyrodę oraz turystykę z różnych stron” wystąpienie przedstawiciela Parku Narodowego Gór Stołowych. Od godziny 19:00 rozpocznie się spotkanie z Bogusławem Kowalskim, który wygłosi prelekcję „Wielkie ściany Ameryki Południowej. Bigwall i eksploracja”.

W sobotę, 20 stycznia, po dekoracji najszybszych zawodników w Karłowie, organizatorzy zapraszają na ciąg dalszy programu towarzyszącego. O godzinie 17:00 rozpocznie się prelekcja Macieja Kimela „Chobutse Just Breath”, od 18:00 scenę przejmie dziennikarz i himalaista Oswald Rodrigo Pereira, który opowie o „Partnerstwo w Himalajach: Annapurna i Dhaulagiti 2023”. Od godziny 20:00 rozpocznie się koncert „Moises Bethencourt & Bartłomiej Hudziec”, a imprezę zakończy ognisko w Bacówce i integracja.

Źródło: DFBG