Niezwykły medal 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego

Niezwykle oryginalny kształt wstążki ma medal, który trafi do finiszerów 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawski. Bieg odbędzie się za nieco ponad 2 tygodnie, a maratończycy wyruszą na kompletnie nową trasę po raz pierwszy w historii z położonej w sąsiedztwie sprzed Pałacu Kultury i Nauki ulicy Emilii Plater. Na liście startowej imprezy jest już prawie 6 tysięcy biegaczy.

Medal 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski ma formę symbolicznej wstążki oplatającej stolicę. Na awersie przedstawiono starą i nową architekturę stolicy – w pamiątkowym medalu łączy się tradycja i nowoczesność. Uwieczniony widok na Warszawę nawiązuje do okolic startu i mety biegu, stąd wieżowce.

Pałac Kultury i Nauki został pokazany na medalu w postaci zbliżenia na mury budowli – na dolnej części wstążki widzimy fasadę budynku. Na rewersie widnieje hasło „45 lat Wielkiego Biegu” oraz data imprezy – 24 września 2023. Znajduje się tam również miejsce na grawerunek dla tych, którzy pragną zapisać na medalu swój czas z mety.

– Medal to ukoronowanie ciężkiej, wielotygodniowej pracy. Wierzymy, że jest on dla Was nagrodą za włożony trud, a także miłym wspomnieniem radości i symbolem osobistego zwycięstwa – podkreślają organizatorzy 45. Nationale Nederlanden Maratonu Warszawskiego.

Trasa 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego

Pierwsze kilometry maratonu to podróż przez samo centrum Warszawy. Trasa wiedzie od Emilii Plater, mijając palmę i Muzeum Narodowe, przez Most Poniatowskiego, następnie do Mostu Gdańskiego stroną praską. Następnie – powrót na lewobrzeżną część miasta i wybiegnięcie na Wolę. Od tego momentu zaczyna się podróż po miejscach, których dotąd w maratońskiej historii stolicy jeszcze nie było.

Klimatyczne Stare Bemowo to najpiękniejszy fragment tegorocznej trasy – wijący się między potężnymi drzewami asfaltowy odcinek będzie rajem na miłośników zielonych widoków. Później – nawiązanie do historii. Na około kilometr maratończycy trafią do miejscowości Klaudyn (ulica Estrady), a warto pamiętać, że pierwszy Maraton Warszawski wiódł poza granicami stolicy.

Następnie Bielany, Żoliborz – Plac Wilsona atakowany od strony Marymontu. Przez Plac Inwalidów trasa doprowadzi do wiaduktu nad Dworcem Gdańskim. Przebiegnięcie przy ulicy Muranowskiej – o krok od wieloletniego miejsca startu maratonu na ulicy Konwiktorskiej.

Na ostatnie 5 kilometrów wbiegamy do ścisłego centrum. Ulica Bonifraterska, Plac Krasińskich, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, skręt w ulicę Świętokrzyską, Jasna, skręt w Złotą i… widok Pałacu Kultury i Nauki! Biegacze przebiegną tunelem pod Marszałkowską i po ostrym nawrocie wbiegną na samą Marszałkowską. Ponownie znajdą się na Świętokrzyskiej, skręcą w lewo w Emilii Plater i tam osiągną wymarzony cel.

Nie tylko maraton

Oprócz królewskiego dystansu na biegaczy czekają także: bieg na 10 km – Nice To Fit You Warszawska Dycha, Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz biegi dziecięce. Dla każdego amatora sportu znajdzie się okazja do startu. Okazję do kibicowania będą mieli z kolei bliscy startujących oraz fani rywalizacji sportowej. Z kolei wszyscy, którzy czerpią energię z udzielania się w wolontariacie będą mogli współtworzyć jeden z największych maratonów w Polsce.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”, red