Poznaliśmy Mistrzów Warszawy 2023

W pierwszą niedzielę tego roku, 7 stycznia, odbył się finał drugiej edycji Ligi Mistrzów Warszawy – projektu sportowego organizowanego przez Fundację “Maraton Warszawski”. Wyróżniono 38 najlepszych sportowców amatorów, którzy wyłonieni zostali spośród najaktywniejszych biegaczy biorących udział w warszawskich zawodach. Uhonorowano biegaczy z różnych kategoriach wiekowych – od dwudziestolatków po 80-letnich zawodników.

Projekt biegowy i inicjatywa dla aktywnych

Liga Mistrzów Warszawy to autorska formuła rywalizacji biegowej. Ten cykl to szansa dla najaktywniejszych biegaczy, aby porównać swoją formę na tle rówieśników na przestrzeni całego sezonu. Liga Mistrzów Warszawy 2023 objęła pięć kultowych biegów stolicy: Półmaraton Warszawski, Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego (na 5 i 10 km), Maraton Warszawski i Bieg Niepodległości.

Aby zakwalifikować się do Ligi, należało wziąć udział w przynajmniej trzech z wymienionych imprez. Udział w Lidzie Mistrzów Warszawy nie wiązał się z koniecznością dodatkowych zapisów lub rejestracji – liczył się udział i rezultaty na mecie. Wyniki liczone były przez system, który porównywał formę sportową w 14 kategoriach wiekowych: po 7 kategorii wiekowych wśród kobiet i mężczyzn.

fot. Maciej Krüger

Rywalizacja, zabawa i dbanie o siebie

Wyróżnieni zawodnicy brali udział w najważniejszych biegach w Warszawie i osiągali znakomite wyniki w swoich kategoriach wiekowych. Projekt wymaga aktywności przez cały sezon i umiejętności utrzymania wysokiej formy w szerokim zakresie – biegi odbywają się bowiem na dystansie od 5 do ponad 42 kilometrów! Już sama klasyfikacja w Lidze oznacza wyjątkowe zaangażowanie biegacza w trening i jest wyrazem pasji do sportu oraz dbania o zdrowie, formę.

– Myślę, że staramy się łączyć dwa aspekty. Z jednej strony upowszechnianie, bo chcemy inspirować ludzi, by robili fajne rzeczy, a dbanie o siebie takie właśnie jest. Wiemy też, że część osób, ma potrzebę rywalizowania i to jest naturalne. Wszystkich, którzy rywalizację lubią zapraszamy do udziału w Lidze mówił Marek Tronina, prezes Fundacji “Maraton Warszawski”.

Pełna klasyfikacja Ligi Mistrzów Warszawy 2023 dostępna jest na stronie ligamistrzowwarszawy.pl.

Spotkanie, podsumowanie i integracja

Wyróżnieni sportowcy podczas gali otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, a uczestnicy z pierwszych miejsc także Puchar Mistrza Warszawy. Spotkanie było również okazją do podsumowania minionego sezonu oraz zapowiedzi roku 2024 – nadchodzących biegów oraz wyjątkowej rocznicy, którą świętować będziemy w Warszawie, czyli stulecia maratonu w Polsce.

Po części formalnej odbył się krótki  trening – bieg i ćwiczenia poprowadził Marcin Nagórek z MagazynBieganie.pl. Aktywności towarzyszyła krótka sesja zdjęciowa na tle Warszawy. Podsumowanie Ligi Mistrzów Warszawy było okazją do spotkania, integracji i wymiany poglądów.

fot. Maciej Krüger

Zapisy na biegi trwają

Zapraszamy na biegi w nadchodzącym sezonie startowym. Najbliższe zawody odbędą się już 24 marca bieżącego roku – na liście startowej jest prawie 7 tysięcy osób. 18. Półmaraton Warszawski będzie okazją do walki o życiowy rekord lub debiutu na dłuższym dystansie. Biegiem towarzyszącym będzie New Balance Bieg na Piątkę, który jest znakomitą szansą do rozpoczęcia biegowych aktywności, dla tych, którzy do tej pory nie zdecydowali się na udział w zawodach.

Na oba biegi zarejestrować można się na stronie: rejestracja.maratonwarszawski.com

Niedzielne spotkanie odbyło się w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień”, w Warszawie przy ul. Wybrzeże Puckie 1, wybudowanym w ramach projektu pt. „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej” (WislaWarszawska.pl). Projekt został dofinansowany z Instrumentu Finansowego LIFE+ Wspólnoty Europejskiej oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: Fundacja Maraton Warszawski

fot. w nagłówku Maciej Krüger