To już pewne. Maraton Łódź i Cracovia Maraton z nowymi terminami

–  Decyzja zapadła, wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia  – powiedział premier dzisiaj (15 stycznia) podczas konferencji prasowej przed posiedzeniem rządu. Oznacza to prawdziwą rewolucję w biegowym kalendarzu, bo dwa największe wiosenne maratony zostaną przesunięte na inne terminy.

Pierwotne daty Maratonu Łódź i Cracovia Maratonu to odpowiednio 7 i 21 kwietnia. Organizatorzy obu biegów już wcześniej zapowiadali, że w razie kolizji terminu imprezy z datą wyborów przesuną biegi w kalendarzu. Jest już jasne, że będzie to konieczne.

Maraton Łódź w ostatnią niedzielę kwietnia

– W związku z tym, że wybory samorządowe zostały wyznaczone na dzień 7 i 21 kwietnia, zgodnie z wcześniejszą informacją jesteśmy zmuszeni przenieść DOZ Maraton Łódź na 28 kwietnia 2024 – napisali dzisiaj w oświadczeniu organizatorzy Maratonu Łódź.

Każdemu zawodnikowi przysługuje prawo do przeniesienia się na inny dystans. Można też w ciągu 7 dni napisać do Stowarzyszenia Maraton Dbam o Zdrowie na adres stowarzyszenie@pelion.eu i wnioskować o zwrot opłaty startowej. Na liście startowej łódzkiego biegu aktualnie jest ponad 1,5 tysiąca osób.

W ramach Maratonu Łódź w tym roku odbędą się PZLA Mistrzostwa Polski w Maratonie. Na starcie miała stanąć polska czołówka zawodników ubiegających się o przepustki na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Nowy termin łódzkiego maratonu stawia po znakiem zapytania obsadę biegu, bo końcówka kwietnia to większe ryzyko wyższych temperatur i dla zawodników naprawdę ostatnia szansa, aby wywalczyć minimum.

Nad mistrzostwami kraju w maratonie ciąży chyba jakieś fatum, bo poprzednia edycja czempionatu w Poznaniu również została przesunięta na inny termin z powodu wyborów parlamentarnych.

Cracovia Maraton tydzień wcześniej

Już wiadomo, że 21. edycja Cracovia Maratonu odbędzie się tydzień wcześniej niż planowano, bo 21 kwietnia to termin drugiej tury wyborów samorządowych. Decyzję o przeniesieniu imprezy w takim przypadku na 14 kwietnia organizatorzy podjęli niemal tydzień temu.

Obiecali również wtedy, że niezwłocznie po ogłoszeniu terminu wyborów przekażą dalsze informacje i instrukcje związane z możliwością ewentualnej rezygnacji z udziału w biegu w nowym terminie oraz zwrotu opłaty startowej.

Aktualnie na krakowski bieg zapisanych jest ponad 4 tysiące zawodników.

red

fot. w nagłówku ZIS Kraków