41. Bieg Chomiczówki w niedzielę. Na listach startowych ponad 2 tysiące zawodników

W niedzielę na warszawskich Bielanach zaroi się od fanów biegania, którzy wezmą udział w 41. Biegu Chomiczówki i 17. Biegu o Puchar Bielan. Zawody tradycyjnie otworzą sezon biegów ulicznych w stolicy. W przeszłości nieraz zmagania toczyły się w typowo zimowej aurze, ale w tym roku nie ma co na to liczyć.

Rywalizacja w bielańskich, zimowych zawodach to dla wielu warszawskich (i nie tylko) biegaczy tradycja, od lat ciesząca się dużym zainteresowaniem. Atrakcyjność wydarzenia dodatkowo wzrosła, gdy do zmagań na dystansie piętnastu kilometrów – Biegu Chomiczówki – dołączył krótszy, pięciokilometrowy Bieg o Puchar Bielan.

5 czy 15 kilometrów?

Trasy obu biegów są do siebie zbliżone. Sportowcy wystartują z ulicy Conrada – nieopodal skrzyżowania z ulicą Nerudy. Finiszować będą na terenie TKKF Chomiczówka – właśnie przy ulicy Nerudy 1.

Jako pierwsi, o godzinie 10:00, na trasę wyruszą uczestnicy 17. Biegu o Puchar Bielan. Trasa ma pięć kilometrów i będzie prowadziła ulicami: Conrada, Bogusławskiego, Kwitnącą, Głowackiego, Żółwią, Mistrzowską, Brązowniczą, Conrada (chodnikiem po północnej stronie ulicy), Dąbrowskiej, Bajana, Renesansową i Aspekt – do drogi wewnętrznej prowadzącej do TKKF Chomiczówka.

fot. biegchomiczowki.eu

Godzinę później (11:00) na starcie pojawią się zawodnicy biorący udział w 41. Biegu Chomiczówki. Piętnastokilometrowa trasa została poprowadzona ulicami: Conrada, Bogusławskiego, Kwitnącą, Księżycową (nawrót na pętli autobusowej Fort Wawrzyszew), Kwitnącą, Głowackiego, Żółwią, Mistrzowską, Kluczową, Sieciechowską, Brązowniczą (zawrotka), Conrada (chodnikiem po północnej stronie ulicy), Dąbrowskiej, Bajana i Renesansową. Nim zawodnicy dotrą do mety, przebiegną dwie takie pętle.

Na liście startowej 41. Biegu Chomiczówki jest ponad 1,3 tysiąca uczestników, dodatkowo prawie 500 osób będzie rywalizować na trasie 17. Biegu o Puchar Bielan. Dokładnie 371 zawodników zapisało się na oba dystanse, a to oznacza, że w niedzielę łącznie pokonają 20 km.

Pobiją rekordy?

W niedzielę na Bielanach zapowiadają się dobre warunki do biegania. Prognozy mówią o nawet 11 stopniach Celsjusza. Wiatr ma być słaby.

W takiej sytuacji możliwe, że zawodnikom elity uda się poprawić rekordy trasy Biegu Chomiczówki, które w 2020 uzyskali Kamil Jastrzębski i Dominika Stelmach. Wynoszą one odpowiednio 45:18 i 52:49. W tym samym roku padły najlepsze wyniki Biegu o Puchar Bielan. Ich autorami byli Arkadiusz Gardzielewski (14:34) i Ewa Jagielska (17:14).

fot. biegchomiczowki.eu

W tym roku nie zabraknie mocnych nazwisk z krajowej czołówki. Organizatorzy awizują start Arkadiusza Gardzielewskiego, który siedem razy z rzędu wygrywał na dystansie 5 kilometrów, a także Kamila Jastrzębskiego, ubiegłorocznego zwycięzcy na 15 kilometrów.

Poza nimi na Bielanach w niedzielę ścigać powinni się Radosław Gromek, Piotr Łobodziński, Andrzej Starżyński,  Daniel Żochowski, a także Emilia Mazek, Izabela Parszczyńska, Natalia Semenowycz i Dominika Stelmach. Wśród szybkich zawodników mają znaleźć się triathloniści m.in. z drużyny UKS G-8 Bielany.

– Nazwisk wielu bardzo dobrych zawodniczek i zawodników nie analizowaliśmy, bo nie zapisują się z puli najszybszych, a po prostu opłacają start – poinformowali nas organizatorzy niedzielnego biegu.

UM Warszawa, red

fot. w nagłówku biegchomiczowki.eu