Pekin zorganizuje Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata w 2027 roku

Gospodarzem Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w 2027 roku będzie Pekin – taką decyzję podjęła Rada World Athletics na wczorajszym posiedzeniu w Glasgow. O organizację tej imprezy ubiegały się także Rzym, Stambuł i Singapur.

Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce powrócą do stolicy Chin po 12 latach przerwy. Prawie dwie dekady temu Pekin gościł również Letnie Igrzyska Olimpijskie. Federacja World Athletics postawiła na Państwo Środka, bowiem z populacją przekraczającą 1,4 miliarda to jeden z największych rynków sportowych na świecie, a zawody z cyklu Wanda Diamond League w Chinach oglądało łącznie prawie 370 milionów widzów.

– Wraz z ogłoszeniem Chin jako naszego kolejnego gospodarza, nasze ostatnie cztery Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce zostały przyznane czterem największym gospodarkom świata: USA (Oregon), UE (Budapeszt), Japonia (Tokio) i Chiny (Pekin) – mówi Sebastian Coe, prezydent World Athletics.

Chiny będą również gospodarzem Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, które w przyszłym roku odbędą się w Nankinie.

Władze światowej lekkoatletyki postanowiły od 2025 roku zmodyfikować układ kalendarza. Jego kulminacyjnym punktem mają być mistrzostwa świata, organizowane zawsze w tym samym czasie – w połowie września. Jednocześnie Rada World Athletics zdecydowała, że w przypadku gdy obiekt posiadać będzie dziewięć torów to finały będą miały dziewiątkę uczestników.

Źródło: World Athletics

fot. depositphotos.com