Pobiegną z czystą przyjemnością dla dzieci z domów dziecka

Polska Agencja Antydopingowa ogłosiła dzisiaj cel czwartej edycji charytatywnej akcji „Biegam z czystą przyjemnością”. Środki ze sprzedaży pakietów startowych zostaną przeznaczone na zakup wielofunkcyjnego sprzętu sportowego dla dzieci z domów dziecka. Partnerem POLADA w tym projekcie jest Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”. 

Polska Agencja Antydopingowa każdego roku wybiera inny cel charytatywny, który osadzony jest w sporcie profesjonalnym lub amatorskim.

Nasze działania to nie tylko przekazanie pieniędzy na zakup sprzętu, ale także ogromna chęć zwrócenia uwagi opinii publicznej na problemy dzieci wychowujących się w domach dziecka.  Bardzo często jest tak, że wychowankowie tych miejsc nie potrzebują wiele. Najważniejsze jest by pokazać drogę, dać możliwości, by powiedzieć ‘wierzę w Ciebie’. Bardzo się cieszę, że środki trafią w tym roku właśnie w te miejsca – podkreśla Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.

Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial” od kilkunastu lat rozpoznaje problemy placówek opiekuńczo – wychowawczych. Angażuje się w organizację imprez piłkarskich na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Na stałe współpracuje do nawet 60 domów dziecka w Polsce. Oprócz organizacji turniejów takich jak Mistrzostwa Dzieci z Domów Dziecka czy Mundial Dzieci z Domów Dziecka, stowarzyszenie wykonuje codzienną, żmudną pracę u podstaw.

Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że dzięki pasji, aktywności fizycznej młodzież zaczyna inaczej funkcjonować. Mamy wiele przykładów osób, które wychodzą z domu dziecka i stają się wzorem do naśladowania. Zostają zawodnikami w ligach na różnym szczeblu, wybierają drogę trenerską, realizują się poprzez sport – podkreśla Sylwester Trześniewski, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial”.

Dla promocji sportu i zasad fair–play

Akcja „Biegam z czystą przyjemnością” realizuje także misję promowania uczciwości w sporcie. Bieg powstał po to by promować ideę czystego sportu nie tylko wśród sportowców profesjonalnych, ale także wśród sportowców uprawiających sport amatorsko i poruszać z nimi temat ryzykownych zachowań, w tym sięgania po doping. W tym roku bieg jest także częścią większego, międzynarodowego projektu o nazwie: Europejski Tydzień Czystego Sportu, który przypada między 13 a 20 kwietnia 2024 roku.

„Biegam z czystą przyjemnością” odbywa się 14 kwietnia 2024 roku, w 9 miastach w Polsce:  Brodnicy, Chorzowie, Gubinie, Inowrocławiu, Kielcach, Kaczorach, Ostrołęce, Starogardzie Gdańskim i w Warszawie. Biegacze mają także możliwość opcji wirtualnej, dzięki której mogą biegać w dowolnym czasie i miejscu. Dystanse do pokonania to 4999 m i 9999 m.

Czek na rzecz Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial” zostanie wręczony na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie co roku odbywa się wielki finał akcji. Wysokość czeku będzie zależała od liczby sprzedanych pakietów startowych (w puli 1299) oraz od wysokości darowizn, które można wpłacać aż do 13 kwietnia 2024. Link do darowizn: https://zapisy.sts-timing.pl/976/darowizna.php

Sportowcy dla czystego sportu

Od pierwszej edycji bieg wspierają wybitni sportowcy, wśród których: Ewa Pajor, Oktawia Nowacka, Kinga Achruk, Agnieszka Kobus- Zawojska, Monika Pyrek – Rokita, Angelika Cichocka, Robert Wilkowiecki, Oskar Kwiatkowski, Arkadiusz Malarz, Maciej Zawojski, Wojciech Makowski.

Akcja „Biegam z czystą przyjemnością” organizowana jest od 4 lat z inicjatywy Polskiej Agencji Antydopingowej przy współpracy z Fundacją Wychowanie przez Sport. Partnerem technicznym tegorocznej edycji jest firma Rough Radical. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski, Polski Komitet Paralimpijski oraz Światowa Agencja Antydopingowa.

Źródło: POLADA