Polski triathlon ma już 40 lat. Jak to się wszystko zaczęło?

W tym roku mija 40 lat od pierwszych zawodów triathlonowych w Polsce. Organizatorzy Enea IRONMAN 70.3 Poznań planują w związku z tym atrakcje dla społeczności triathlonowej. Powstało też wyjątkowe wideo z archiwalnymi materiałami i wypowiedziami pionierów tej dyscypliny w naszym kraju.

– Jesteśmy tam, gdzie wszystko się zaczęło. 14 lipca 1984 roku ponad stu śmiałków wskoczyło do Jeziora Kierskiego, by rozpocząć rywalizację w pierwszych zawodach triathlonowych w Polsce. 40 lat później to miejsce znów żyje triathlonem, bo to właśnie tam odbywa się etap pływacki podczas Enea IRONMAN 70.3 Poznań –  zaczyna Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland.

W ramach obchodów 40-lecia polskiego triathlonu, w weekend Enea IRONMAN 70.3 Poznań (30 sierpnia – 1 września) planowane są spotkania z polskimi legendami tej dyscypliny. Niewykluczone, że niektórych uczestników pamiętnego triathlonu w Kiekrzu z 1984 roku zobaczymy też na trasie poznańskich zawodów jako uczestników rywalizacji sztafetowej. Miejsce w takiej drużynie będzie można wylicytować, a wpłacona kwota zostanie przekazana na cele charytatywne.

Tak to się zaczęło

Organizatorzy zawodów planują także regularnie wspominać najważniejsze postacie i wydarzenia w polskim triathlonie z ostatnich czterech dekad. Na początek powstało specjalne video z licznymi materiałami archiwalnymi, w którym głos oddano pionierom tej dyscypliny w naszym kraju, pamiętającym pierwsze zawody z 1984 roku.

O swoich pierwszych doświadczeniach i anegdotach związanych ze startami w triathlonie w filmie opowiada w nim m.in. Jerzy Górski, mistrz świata na podwójnym dystansie IRONMAN i żywa legenda polskiego triathlonu.

– Ktoś mówił, że woda ma 14 stopni. Ktoś inny wszedł i mówi, że na pewno nie, że jest zimniejsza. W końcu ktoś krzyczy: „A jakie to ma ku**a znaczenie!? I tak wchodzimy!” –  wspomina Jerzy Górski.

Jak dawniej wyglądały treningi i przygotowania do triathlonu w filmie relacjonuje także Ela Krakowiak – pierwsza Polka, która ukończyła zawody IRONMAN.

– W tamtych czasach to była partyzantka. Nie mieliśmy trenerów. Każdy coś wiedział o jakiejś dyscyplinie. Ja wiedziałam coś o pływaniu, ktoś inny o rowerze czy treningu biegowym i tak próbowaliśmy to wszystko połączyć – mówi Ela Krakowiak.

Swoje spojrzenie na polski triathlon z perspektywy 40 lat jego istnienia przedstawia też Jerzy Bednarz, który był organizatorem pierwszych zawodów w podpoznańskim Kiekrzu. ​

– Po prostu dobrze, że staliśmy się normalnym krajem i mamy również to, co mają inni. I się bawią, my też – podsumowuje.

Enea Ironman 70.3 Poznań we wrześniu

Enea IRONMAN 70.3 Poznań wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w dniach 30 sierpnia – 1 września. W programie zawodów przewidziano rywalizacje na dystansach IRONMAN 70.3 i olimpijskim, a także towarzyszące głównym wydarzeniom zawody Pho3nix IRONKIDS Poznań, Swim Series Poland by AQUA SPEED i Night Run Poznań, czyli bieg nocny na dystansie 5 km.

Źródło: Sport Evolution

fot. Rafał Oleksiewicz