ASICS zorganizuje w Paryżu festiwal biegowy

ASICS szykuje trzydniowy Festiwal Biegowy, którego kulminacyjnym momentem będzie kolejna edycja Schneider Electric Paris Marathon. Impreza rozpocznie się w piątek, 5 kwietnia od biegów na 5 i 10 km z udziałem topowych 90 zawodników japońskiej marki, w tym Adama Nowickiego.

Trasy piątkowych biegów będą posiadały atest World Athletics, a to oznacza, że uzyskane na nich rekordy będą uznawane za oficjalne. Start oraz meta będą zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Palais Royal. Można się domyślić, że zawody będą miały na celu zaprezentowanie możliwości niedawno zaprezentowanych nowych karbonowych startówek ASICS z serii METASPEED Paris.

W pogoni za rekordami

W komunikacie czytamy, że w zawodach weźmie udział 90 biegaczy, ale organizatorzy nie ujawnili pełnej listy startowej.

Na 5 km wystartuje m.in. Włoszka Nadia Batocletti, rekordzistka Włoch na tym dystansie (14:45), a także pochodząca z Erytrei Mekdes Woldu, rekordzistka Francji w półmaratonie (1:08:27). Na piątkę będzie ścigał się również młody i bardzo uzdolniony Francuz Etienne Daguinos. W ubiegłym roku na mistrzostwach świata w Rydze 24-latek uzyskał wynik 13:25.

Jak chodzi o rywalizację na dychę, to organizatorzy awizują start jednej z największych gwiazd europejskiej lekkiej atletyki, czyli Brytyjki Eilish McColgan. To 34-letnia zawodniczka, która od dwóch lat dzierży rekord Europy na 10 km (30:19), a także jest posiadaczką krajowych rekordów na 5000 m (14:28.55), 10 000 m (30:00.86), 5 km (14:45) i w półmaratonie (1:05:43). McColgan od kilku lat planuje debiut w maratonie, ale ciągle coś staje jej na drodze do tego celu.

Jej rywalką ma być m.in. Gladys Chepkurui z życiówką na dychę 30:48. W ubiegłym roku Kenijka wygrała półmaraton w Barcelonie z czasem 1:05:46. Gospodarze będą trzymać kciuki za Felixa Boura, aktualnego mistrza Francji na 10 km (28:02).

W Paryżu startować ma Adam Nowicki, maratończyk legitymujący się rekordem życiowym 2:09:48. W lutym w Sewilli uzyskał wynik 2:12:07. Na razie nie wiemy na jakim dystansie.

Maraton na deser

W sobotę, 6 kwietnia w ramach swojego festiwalu ASICS zorganizuje bieg masowy Paris Run For All na dystansie 5 km. Będzie to wydarzenie towarzyszące maratonowi w Paryżu.

Niedziela będzie zarezerwowana właśnie na Schneider Electric Paris Marathon, w którym weźmie udział ponad 50 tysięcy biegaczy z całego świata. Japońska marka przygotuje specjalną strefę kibicowania na 39 kilometrze trasy w okolicy Place du Trocadero.

Źródło: ASICS, red