Jaka trasa poznańskiego biegu Wings for Life w 2024 roku?

5 maja, już po raz jedenasty cały świat pobiegnie dla tych, którzy nie mogą. Na Bieg Flagowy w Poznaniu nie ma już miejsc, ale dzięki aplikacji mobilnej w Wings for Life można wystartować gdzie się tylko chce. Istnieje wiele lokalizacji biegów grupowych w całej Polsce. Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest trasa poznańskich zawodów.

Historia poznańskiego biegu Wings for Life rozpoczęła się w 2014 roku. Początkowo biegacze ruszali do ucieczki przed Samochodem Pościgowym z Malty, ale od 2018 roku bazą imprezy jest teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Niezmiennie uczestnicy opuszczali centrum miasta i później kierowali się na wschód i biegli przez mniejsze miejscowości.

W 2022 roku kształt trasy zmienił się diametralnie, a w 2024 roku będzie praktycznie taki sam, jak podczas ubiegłorocznej 10. edycji. Bieg rozpocznie się 5 maja o godzinie 13:00 polskiego czasu. Wystartuje w nim ponad 8 tysięcy zawodników.

fot. Bartek Woliński

Start i pierwsza prosta

Tak jak podczas wszystkich edycji rozpoczynających się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, start usytuowany będzie na pl. Św. Marka. Uczestnicy opuszczą teren bramą przy ulicy Głogowskiej. Skierują się na Most Dworcowy w stronę Matyi. Zostawiając po swojej prawej stronie dworzec PKP, centrum handlowe, a jeszcze kawałek dalej Pomnik Powstańców Wielkopolskich i poznański AWF, pobiegną cały czas prosto szeroką ulicą Królowej Jadwigi, która za mostem Jadwigi przerzuconym nad rzeką Wartą, przechodzi w Bolesława Krzywoustego.

Pierwsze kilometry i aleja triumfalna

Na Rondzie Rataje biegacze skręcą w prawo, w Zamenhofa. Ulicą tą przemierzą całą dzielnicę Rataje, gdzie czekać na nich będzie pierwszy punkt odżywczy. Pierwsza „piątka” na zegarkach sportowych uczestników wybije na rondzie Starołęka, na którym ponownie skręcą w prawo i skierują się w stronę Wildy.

Biegacze ponownie przekroczą Wartę mostem Przemysła I. Ulicami Hetmańską i Grochowską, przebiegając pod wiaduktem kolejowym, dotrą na Grunwald. Tam kolejny punkt odżywczy. „Dycha” to skrzyżowanie Grochowskiej z Grunwaldzką, gdzie ci, których do tego miejsca nie dogoni Samochód Pościgowy, skręcą w lewo. W grze pozostaną głównie wytrawni biegacze. Pozostali ukończą wcześniej. Będą mogli unieść ręce w górę w geście zwycięstwa i spokojnie wrócić tramwajami i autobusami na start.

fot. Marcin Kin

Wrzucamy wyższy bieg

Biegnący żwawym tempem uczestnicy Grunwaldzką dotrą na Junikowo – od południa mijając stadion Kolejorza, czyli piłkarskiej dumy Poznania. Z Grunwaldzkiej skręcą w prawo w Cmentarną i udadzą się brzegiem Lasku Marcelińskiego. Zaczną się tam tereny o mniej gęstej zabudowie. Niecały kilometr od skrzyżowania czeka na nich trzeci punkt żywieniowo-regeneracyjny, gdzie będą mogli uzupełnić zapasy energii. Znak, że przebiegli 15 km wypadnie w miejscu, w którym ulica Cmentarna przechodzi w Owczą. Z Owczej trzeba będzie skręcić w lewo w Złotowską, a ze Złotowskiej w prawo w Skórzewską. Punkt żywieniowy będzie tuż przed skrzyżowaniem z Bukowską.

Ambitni biegacze przystępują do ataku opuszczając granice Poznania: Samochód Pościgowy od dłuższego czasu będzie już na trasie, a uczestnicy będą sobie z tego doskonale zdawali sprawę. Znak informujący o pokonaniu 20 km zobaczą na Bukowskiej, skąd skręcą w prawo w Wierzbową. Z Wierzbowej w lewo w Batorego – w kierunku Batorowa, dalej pod S11 w stronę Lusowa i Tarnowa Podgórnego, gdzie rozpoczną 30. kilometr.

Walka o najlepsze miejsca na świecie

Dalej trasa prowadzi bocznymi drogami: koło pałacu w Jankowicach (35 km), przez Ceradz Dolny (40 km), Grzebienisko, Wierzeję (45 km), Wilkowo, Grodziszczko (50 km), Brzozę i Niepruszewo (55 km). Omija Jezioro Niepruszewskie i kieruje się w stronę Zakrzewa, gdzie wypada 65. km. Tutaj także punkty odżywcze będą rozlokowane co około 5 km. 68,39 km w 2023 roku przebiegł drugi na świecie Darek Nożyński. Jeśli ktoś zostanie jeszcze na trasie po osiągnięciu tak dobrego rezultatu, będzie mógł kontynuować bieg w stronę Tarnowa Podgórnego i dalej wzdłuż już przebiegniętego jej fragmentu.

fot. Damian Kramski

Ponad 20 Biegów z Aplikacją

Aktualnie w całej Polsce dostępnych jest 20 oficjalnych lokalizacji Biegu z Aplikacją. To fantastyczna liczba, ponieważ oznacza, że w Wings for Life World Run, razem z innymi biegaczami można wystartować w zasadzie w całym kraju. Od Mikołajek na północnym-wschodzie kraju po Katowice i Wrocław na południowym zachodzie. Od Lublina i Rzeszowa po Zagórcze w Zachodniopomorskim.

– Absolutnie cała Polska jest częścią Światowego Biegu. Jeśli jeszcze kogoś nie ma na liście startowej, a pragnie pobiec na trasie z innymi, niech wejdzie na listę wszystkich lokalizacji i zapisz się już dziś – tam, gdzie ma najbliżej. Warto się pospieszyć, żeby zdążyć otrzymać przed biegiem koszulkę adidas, którą w tym roku dostaną absolutnie wszyscy uczestnicy. No i Biegi z Aplikacją także posiadają limity miejsc. Na przykład w Kaletach już się skończyły – informują organizatorzy.

Źródło: Wings for Life World Run

fot. w nagłówku Damian Kramski