Mistrzowie Warszawy uhonorowani. Najstarsi mają nawet 80 lat

W niedzielę ,15 stycznia odbył się finał pierwszej edycji Ligi Mistrzów Warszawy 2022. Podsumowanie rywalizacji miało miejsce w Pawilonie Edukacyjnym “Kamień”, znajdującym się nad Wisłą. W trakcie ceremonii nagrodzonych zostało 39 najlepszych biegaczy z różnych kategorii wiekowych – od dwudziestolatków po 80-letnich zawodników.

Nowy projekt wyłaniający mistrzów

Liga Mistrzów Warszawy to nowa formuła rywalizacji biegowej w stolicy, której inicjatorem jest Fundacja “Maraton Warszawski”. Organizatorzy 5 z 7 największych imprez biegowych w Warszawie przygotowali dodatkowy cykl, w którym biegacze mieli okazję porównać swoją formę na tle innych na przestrzeni całego sezonu. Liga Mistrzów Warszawy objęła pięć kultowych biegów stolicy: Półmaraton Warszawski, Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego (na 10 km), Maraton Warszawski i Bieg Niepodległości.

Aby zakwalifikować się do Ligi, wystarczyło wziąć udział w przynajmniej trzech z wymienionych imprez. Udział w Lidze Mistrzów Warszawy nie wiązał się z koniecznością dodatkowych zapisów lub rejestracji – liczyły się rezultaty na mecie. Każdy uczestnik wymienionych biegów był automatycznie wliczany do klasyfikacji cyklu. Rywalizacja odbyła się w 14 kategoriach: po siedem kategorii wiekowych wśród kobiet i mężczyzn.

Wyniki Ligi były liczone przez system w oparciu o czasy uzyskane na mecie przez każdego biegacza. Punktem odniesienia dla przelicznika był najlepszy rezultat w danej kategorii wiekowej.

fot. Maciej Krüger

W cenie była wszechstronność

Przyjęta formuła rywalizacji, w połączeniu z listą imprez wchodzących w skład Ligi Mistrzów Warszawy sprawiła, że biegacze musieli wykazać się nie tylko walecznością do samej linii mety, ale również wszechstronnością. Biegi Ligi Mistrzów Warszawy rozgrywane są od marca do listopada i obejmują różne dystanse – utrzymanie wysokiej formy przez cały sezon oraz umiejętność osiągania wartościowych czasów na różnych dystansach nie jest łatwym zadaniem. Ważnym elementem Ligi – składową krótszych biegów wchodzących w skład formuły, była warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o Pamięć” – jej powrót do kalendarza biegowego stolicy był powodem wielu radości.

– Przede wszystkim cieszę się, że mogliśmy wspólnie ten cykl zorganizować. Gdy okazało się, że biegów Triady ma nie być, pojawił się ktoś, kto powiedział, że to maraton powinien się w to włączyć.  Kilka spotkań i zrobiliśmy pierwszy bieg w zaledwie cztery tygodnie, to jest absolutny rekord świata. To jest dowód tego, że można sprawnie funkcjonować na linii urząd i organizacja NGO powiedział Marek Tronina, Dyrektor Fundacji „Maraton Warszawski”.

Spotkanie biegowej rodziny

Na wydarzenie zaproszeni zostali najlepsi biegacze Ligi i osoby towarzyszące. Obecni byli przedstawiciele mediów oraz gość – Dyrektor Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA Bartosz Kusior. W trakcie finału nagrodzonych zostało aż 39 uczestników – pierwsze trójki biegaczy i biegaczek z największą liczbą punktów w każdej kategorii wiekowej. Wyróżnieni sportowcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, a uczestnicy z pierwszych miejsc także Puchar Mistrza Warszawy.

fot. Maciej Krüger

Po części formalnej odbył się krótki trening – bieg i ćwiczenia poprowadził Jakub Karasek z MagazynBieganie.pl. Aktywności towarzyszyła krótka sesja zdjęciowa na tle Warszawy. Wydarzenie dopełnił konkurs, w którym organizatorzy rozdali vouchery na 17. Półmaraton Warszawski i 45. Maraton Warszawski oraz wspólny lunch. Podsumowanie Ligi Mistrzów Warszawy było okazją do spotkania, integracji i wymiany poglądów. Spotkanie odbyło się w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, wybudowanym w ramach projektu „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej”.

Zapisy na biegi trwają!

Organizatorzy Ligi Mistrzów Warszawy 2022 zapraszają na biegi w nadchodzącym sezonie startowym. Część nagrodzonych w Lidze Mistrzów Warszawy już teraz deklaruje starty i walkę o czasy w nadchodzących biegach z nowo powstałego cyklu.

Najbliższe zawody odbędą się już 26 marca bieżącego roku – zapisy trwają. 17. Półmaraton Warszawski to okazja dla wszystkich zawodników lubiących wyzwania oraz tych, którzy chcą osiągnąć swój życiowy rekord na rozpoczęcie wiosennego sezonu startowego. Możliwa jest także rejestracja na jubileuszowy, 45. Maraton Warszawski, który zgodnie z tradycją, odbędzie się w ostatnią niedzielę września.

Na oba biegi zarejestrować można się na stronie rejestracja.maratonwarszawski.com

Źródło: Fundacja Maraton Warszawski

fot. w nagłówku Maciej Krüger