Angelika Cichocka zakończyła karierę

Angelika Cichocka ogłosiła dzisiaj, że kończy lekkoatletyczną karierę i odpuszcza walkę o udział w tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Największym sukcesem 36-letniej biegaczki był złoty medal mistrzostw Europy na 1500 m wywalczony w Amsterdamie w 2016 roku. 

Najtrudniejsza decyzja w życiu

– Długo trwało podjęcie tej decyzji, najtrudniejszej w życiu, ale czuję, że jestem gotowa. Ogromne dziękuję Wam, że byliście ze mną przez te ogromnie ważne dla mnie lata – napisała dzisiaj w mediach społecznościowych.

W ostatnim czasie Cichocka borykała się z kontuzjami. Do końca wierzyła, że uda jej się zakwalifikować na igrzyska w Paryżu, ale ostatecznie była zmuszona wycofać się z profesjonalnego sportu.

– Ja w Paryżu nie chciałam tylko być. Chciałam tam walczyć o finał, o coś dużego, może o wyniki w granicach 4:00. Potrzebowałam do tego dużego wysiłku. Niestety, na tym polu przegrałam – mówiła Cichocka w wywiadzie udzielonym TVP Sport.

Smak igrzysk jednak urodzona w Kartuzach lekkoatletka poznała. W 2016 roku wystąpiła w Rio de Janeiro w półfinale na dystansie 800 m. Z czasem 2:01.29 zajęła ósme miejsce.

Angelika Cichocka to multimedalistka mistrzostw Polski na stadionie. Na koncie ma pięć złotych medali na dystansie 800 m i trzy tytuły mistrzowskie na 1500 m. Znakomicie radziła sobie również w hali, gdzie na tych dystansach skompletowała łącznie pięć złotych krążków.

Udane starty w hali okrasiła w 2014 roku tytułami wicemistrzyni świata na 800 m w Sopocie i rok później wicemistrzyni Europy na 1500 m (Praga). Ostanie wielkie osiągnięcie Cichockiej to brązowy medal mistrzostw Europy na 800 m wywalczony w 2021 roku na bieżni w Arenie Toruń.

Jej rekord życiowy na stadionie na dystansie 1500 m to 4:01,61 (Paryż, 2017). Najlepszy wynik na 800 m (1:58.41) uzyskała w tym samym roku w Londynie.

Będzie radną 

W niedzielnych wyborach samorządowych Angelika Cichocka kandydowała do Rady Powiatu Bytowskiego. Zdobyła 796 głosów, a to oznacza, że obejmie mandat radnej.

red

fot. w nagłówku Paweł Skraba