ASICS ma zimoodoporne buty. Test Gel-Cumulus 22 AWL

Śnieg, błoto i mokre skarpety to uroki biegania w zimę. Choć śniegu z roku na rok jak na lekarstwo to i tak zdarzają się takie chwile, że chodniki są zasypane i problem jest z chodzeniem, a co dopiero z bieganiem. Buty ASICS Cumulus 22 AWL to super rozwiązanie na zimową aurę przeplataną śniegiem i deszczem.  Zwiększają bezpieczeństwo przed poślizgiem i upadkiem, a także chronią stopy przed przemoczeniem i niską temperaturą.

Czy ktoś lubi biegać w mokrych butach?

Każdy biegacz dobrze wie jak „przyjemnie” biega się w mokrych butach. Od czasu do czasu da się przeżyć, ale jeśli ma być to codziennością w połączeniu z zimową aurą to już może każdego zmęczyć i zdemotywować. W klasycznych butach biegowych cholewkę wykonana jest z lekkiej przewiewnej siateczki, przez którą woda dostaje się w sekundę. Wielu biegaczy szuka rozwiązania, aby w zimę bieganie było równie komfortowe jak latem czy wiosną i żeby stopa była sucha.

W zimę niskie temperatury i przemoczone buty ujmują satysfakcji z biegu. Leżący śnieg, choć ostatnio głownie błoto i kałuże powoduje, że but, skarpeta i stopa w moment jest przemoczona. Przy dłuższym dystansie wiąże się to z dużym dyskomfortem. Aparat ruchu jest sztywniejszy, stopa wychłodzona więc łatwiej o kontuzję, zwłaszcza jeśli nie mamy w zwyczaju dogrzewać stawów przed docelowym treningiem.

Wiele sezonów za mną i co sezon był ten sam problem. Kilka lat temu udało mi się kupić zimowe buty i to też były buty marki ASICS. Był to model ASICS Gel-Trail Lahar 4 G-TX ale już dawno się „wybiegały” i są niedostępne. Od tamtego czasu zawsze zimą mokra stopa. Zmieniło się to w sezonie 2021, kiedy ASICS wypuścił model GEL-CUMULUS 22 AWL. Wyobraźcie sobie, że problem się rozwiązał!

Koniec z wymówkami

Teraz już nie wypada szukać wymówek, bo te buty świetnie chronią przed zimnem, śniegiem, deszczem i mają też elementy odblaskowe. Cumulus 22 AWL to model dedykowany dla biegaczy z neutralnym ustawieniem stopy, choć w mojej ocenie równie dobrze spiszą się u biegaczy z lekko obniżonym łukiem podłużnym. Podczas biegu wyraźnie czułem wsparcie, co bardzo pozytywnie wpłynęło na komfort biegu.

Technologia FLYTEFOAM umieszczona w środkowej części podeszwy jest wyraźnie tu odczuwalna – komfort, o którym wspominałem jest miedzy innymi jej zasługą.

Podeszwa z agresywniejszym żłobieniem, niż w modelu letnim zapewnia lepsze trzymanie na mokrej, śliskiej i zaśnieżonej nawierzchni. Daje poczucie bezpieczeństwa, ale pamiętajcie o zasadzie ograniczonego zaufania, bo na lodzie się nie trzymają. Wiem, bo sprawdzałem.

Zawsze sucho, zawsze pewnie

Cholewka Cumulusa 22 AWL jest zrobiona z wodoodpornego materiału, która zapobiega przemoczeniu wnętrza buta.  Jest ona jednoczęściowa. Brak szwów i możliwości „przecieków” to jeden z atutów, drugi to dodatkowa stabilizacja stopy z tym związana.

But jest tak dopasowany do stopy, że przy dobrym „zaciśnięciu” sznurówek, o których wspomnę poźniej, śnieg nie wpada od góry do buta. Ten częsty problem podczas biegania w większym śniegu tutaj nie istnieje. Miałem możliwość przetestowania tego podczas biegów w mazurskich lasach i łąkach. Śnieg miejscami do połowy łydki, a w bucie dalej sucho.

Budowa cholewki oprócz wodoodporności zapewnia również ciepło. Testowałem buty przy 24 stopniowym mrozie przy aktywności do 1h czasu i był pełen komfort i ciepła sucha stopa. Przy niskich i ujemnych temperaturach rekomenduje używanie długich skarpetek i zimowych leginsów. W innym przypadku wasze Achillesy mogą się na Was pogniewać. Krótkie skarpetki zostawcie na letnie dni, zimą chrońcie swoje stawy – unikniecie kontuzji.

Te sznurówki to prawdziwy hit

Klasyczne sznurówki w zimę bywają problemem. Rozwiązują się, nabierają wody i przy minusowych temperaturach zamarzają. Są z tego dwa kłopoty – problem z zawiązaniem i przy ewentualnym „przepaku” problem z rozwiązaniem. Zabawa przednia, jeśli jeszcze do tego co chwile trzeba zdejmować rękawiczki itp. ASICS zastosował tutaj rozwiązanie z zaciskowymi sznurówkami, które działają szybko i sprawnie.

Problem sznurówek praktycznie nie istnieje. Dobre zaciśnięcie sznurówek bardzo poprawia dopasowanie buta i zapobiega wdzieraniu się do środka śniegu o czym wspominałem już wcześniej. Nie obawiałem się tego rozwiązania, bo sprawdziło się one rewelacyjnie w letnich trialowych ASICS GEL-Trabuco SKY, które niosły mnie do mety podczas biegu Bison Ultra Trail.

Podsumowanie

Zimowa odsłona Cumulusów według mnie zdaje egzamin. Od czasu, jak ich używam nie mokną mi stopy i zimno mi niestraszne. Bardzo wygodne i miękkie buty sprawdzają się na każdy bieg w okresie zimowym lub przejściowym w złych warunkach pogodowych. Amortyzacja pozwala na długie spokojne biegi w pełnym komforcie.

Nie szukałbym w nich prędkości, a raczej budował bazę tlenową. Ich miękkość i budowa dają dobre efekty podczas wolnego wybiegania. Do szybkiego biegania wybierałbym inne modele. Z resztą to but do biegania w niekorzystnych warunkach takich jak śnieg czy deszcz. Trzeba zachować ostrożność tak jak podczas jazdy samochodem. Podeszwa pozwala na swobodne bieganie po śniegu i zapobiega poślizgom, ale…uwaga! bo bywa rożnie.

Chcesz mieć suche i ciepłe stopy podczas długich wędrówek? Tak, ten but sprawdza się również rewelacyjnie podczas wędrówek pieszych. Owszem są to buty biegowe, ale można w nich również wygodnie spacerować. Niestraszne im piaszczyste i pełne korzeni ścieżki Kampinosu.

Według mnie model AWL 22 na zimę jest idealnym wyborem. To czas budowania bazy i powolnego przyspieszania. Brak wymówek spowoduje ze trening nie będzie przerywany, a forma będzie stale rosła. Z pewnością zmniejszy się również ryzyko przeziębienia i choroby, bo organizm nie będzie tak wyziębiany.

Autor tekstu i zdjęć: Łukasz Kłos