Zacięta rywalizacja na półmaratonie w Madrycie

Kibice na trasie niedzielnego półmaratonu w Madrycie byli świadkami widowiskowej walki o zwycięstwo, którą stoczyło czterech zawodników z Afryki. Ostatecznie wygrał Kenijczyk Mike Kipkorir Chematot, który w końcówce popisał się atomowym finiszem. Wśród kobiet najlepsza okazała się Etiopka Aberash Shilima Kebeda.

Biegacze w Madrycie rywalizowali na nowej trasie, chociaż podobnie jak w poprzednich latach wystartowali z Paseo de la Castellana i finiszowali na Paseo de Recoletos. Jej końcowy odcinek wiódł wzdłuż płaskiej Gran Vía.

Udana ucieczka

W walkę o podium zaangażowana była afrykańska kolacja zawodników, w której znalazło się sześciu Kenijczyków i jeden Ugandyjczyk. Przez długi czas biegli w grupie, ale w końcówce udaną ucieczkę podjął Mike Kipkorir Chematot. Zostawił rywali daleko w tyle i finiszował z czasem 1:01:07.

Kenijczyk o prawie minutę poprawił swój rekord życiowy, który nabiegał przed rokiem w Madrycie. Wtedy czas 1:02:05 dał mu dopiero piąte miejsce.

Drugie miejsce wywalczył Ezekiel Mutai z Ugandy (1:01:20), a trzecie kolejny z Kenijczyków Esphond Cheruiyot (1:01:24). Pierwszym Hiszpanem na mecie był Ayad Lamdassem, który zajął dziesiąte miejsce z czasem 1:06:45.

Najszybszymi Polakami w Madrycie byli Piotr Szymański (1:18:52), Witold Stanik (1:25:04) i Szymon Wikiel (1:27:25).

Pewne zwycięstwo Etopki

W kategorii kobiet bieg zdominowała Aberash Shilima Kebeda, która sięgnęła po zwycięstwo z czasem 1:08:31. Dla Etiopki był to trzeci start w Hiszpanii w tym roku. Na początku roku z czasem 31:36 zajęła dziewiętnaste miejsce w silnie obsadzonym biegu 10K Valencia Ibercaja. W marcu jako druga ukończyła półmaraton w Sewilli z wynikiem 1:08:02.

Aberash Shilima wyprzedziła dwie Kenijki – Beatrice Nyaboke Begi (1:09:57) i Vivian Jerotich Kosgei (1:10:08). Najwyżej sklasyfikowaną Hiszpanką była Clara Simal, która z czasem 1:16:53 zajęła dziewiąte miejsce.

Jak chodzi o Polki, to z najlepszymi rezultatami bieg ukończyły Natalia Krupińska (01:29:28), Martyna Wilczyńska (1:46:03) i Ewa Pasierbska (1:49:54).

Movistar Madrid Medio Maraton to jeden z największych półmaratonów w Hiszpanii. Do mety biegu w niedzielę dotarło prawie 16,5 tysiąca zawodników.