11. PKO Białystok Półmaraton na mecie powita 20-tysięcznego uczestnika

Już w najbliższy weekend (11-12 maja) odbędzie się 11. PKO Białystok Półmaraton. Jak skrupulatnie obliczyli organizatorzy, dotychczasowe dziesięć edycji półmaratonu ukończyło dokładnie 19 465 biegaczy, a to oznacza, że osoba, która w niedzielę zajmie 535. miejsce zostanie 20-tysięcznym uczestnikiem w historii imprezy. Na mecie oprócz medalu czekać będzie na niego również specjalna nagroda od sponsora biegu.

W weekend w stolicy Podlasia odbędzie się prawdziwe biegowe święto, w programie którego oprócz 11. PKO Białystok Półmaratonu znajdują się także bezpłatny Bieg Śniadaniowy, PKO Nocny Bieg na 5, a także PKO Bieg Juniora dla dzieci i młodzieży.

Zapisać można się jeszcze tylko na bieg główny na dystansie półmaratonu, bowiem zarówno na biegi dziecięce, jak i „piątkę” skończyły się miejsca!  Formularz dostępny jest na stronie bialystokpolmaraton.pl, pakiet na półmaraton do jutra (9 maja) kosztuje 169 zł. Od 10 maja jego cena wzrośnie do 180 zł i tyle trzeba będzie również zapłacić rejestrując się na bieg w Biurze Zawodów zlokalizowanym w Bibliotece Politechniki Białostockiej przy ul. Zwierzynieckiej 16.

Biegacze, którzy nie czują się na siłach, aby pokonać pełny dystans półmaratonu, wciąż mogą wziąć udział w trzyosobowej sztafecie. Zawodnik na pierwszej zmianie pokona 4,6 km, kolejny członek sztafety pobiegnie 6 km, a ostatni 10,5 km, które poprowadzą prosto do mety 11. PKO Białystok Półmaratonu.

Rywalizacja w takiej formule w programie imprezy pojawi się po raz pierwszy, ale na liście startowej jest już kilkadziesiąt ekip, które szykują się do startu.

fot. Krzysztof Karpiński

Kto 20-tysięcznym uczestnikiem?

Przygotowania do 11. PKO Białystok Półmaratonu są na finiszu. Organizatorzy szacują, że we wszystkich biegach wystartuje grubo ponad 6 tysięcy uczestników, co oznaczać będzie rekord frekwencji w ponad 10-letniej historii imprezy.

Najwięcej, bo aż prawie połowa zapisała się na półmaraton. Ponad 1,8 tys. dzieci i młodzieży szykuje się do startu w PKO Biegu Juniora – pod względem frekwencji będzie to największy bieg dziecięcy w Polsce.

Jak ustalili organizatorzy, dotychczasowe dziesięć edycji PKO Białystok Półmaratonu ukończyło dokładnie 19 465 biegaczy. Oznacza to, że osoba, która w niedzielę dotrze do mety jako 535. będzie jednocześnie 20-tysięcznym uczestnikiem imprezy!

Oprócz oficjalnego medalu przedstawiającego wizerunek posągu Barana z ogrodu Pałacu Branickich otrzyma również nagrodę specjalną – dwudniowy pobyt dla dwóch osób w wybranym hotelu z portfolio Satoria Group SA oraz VHM Hotel Management.

fot. Piotr Dymus

Szczęśliwiec do wyboru będzie miał obiekty położone w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie i biznesowo. Będą to m.in. hotele sieci Hampton by Hilton w Białymstoku, Olsztynie, Gdańsku (Stare Miasto) i Świnoujściu, a także obiekty innych marek w Wisełce, Warszawie, Dąbrowie Górniczej i w Krakowie.

– Patrząc na ubiegłoroczne wyniki naszego biegu miejsce numer 535 zajął zawodnik z wynikiem 1:48:08. Może to jest jakaś wskazówka dla osób, które będą chciały upolować nagrodę i tytuł 20-tysięcznego finiszera? Oczywiście każdy bieg to osobna historia, inne warunki pogodowe, ale przynajmniej trasa będzie taka sama jak przed rokiem. Tak czy inaczej trzymamy kciuki za wszystkich i życzmy udanych łowów – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji „Białystok Biega”.

Goście, goście

11. PKO Białystok Półmaratonu wystartuje 12 maja punktualnie o godzinie 10:00 z placu Marszałka J. Piłsudskiego zlokalizowanego przed Teatrem Dramatycznym. Biegacze pokonywać będą trasę z atestem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, której 40% poprowadzona jest przy lub w otoczeniu terenów zielonych. Miejsca wystarczy dla wszystkich, bowiem w 70% półmaraton zostanie wytyczony szerokimi, dwupasmowymi ulicami co umożliwi komfortowy bieg. Linia mety jak zwykle znajdzie się na reprezentacyjnym Rynku Kościuszki.

fot. Krzysztof Karpiński

Około 50% uczestników niedzielnej imprezy pochodzi spoza województwa podlaskiego. Najwięcej przyjezdnych będzie z województwa mazowieckiego, natomiast swoich reprezentantów na liście startowej ma bez wyjątku każde z województw.

Wśród uczestników PKO Nocnego Biegu na 5 większość stanowią kobiety (51%), a ich odsetek na dystansie półmaratonu wynosi 25%. Na liście startowej półmaratonu znajdują się biegacze aż 28 narodowości! Poza Polakami najliczniej reprezentowani są Białorusini (37), Litwini (27), Niemcy (11) i Ukraińcy (8).

PKO Białystok Półmaraton to impreza zaliczana do cyklu Korony Polskich Półmaratonów skupiającego najbardziej prestiżowe biegi na dystansie 21,097 km w kraju.

Źródło: Fundacja „Białystok Biega”

fot. w nagłówku Piotr Dymus