Ewa Swoboda ma lalkę Barbie z własnym wizerunkiem

Ewa Swoboda, halowa wicemistrzyni świata na dystansie 60 metrów i multimedalistka mistrzostw Europy w biegach na 60 i 100 metrów znalazła się wśród dziewięciu sportsmenek, które zostały uhonorowane tytułem Barbie Role Model. W efekcie powstała lalka wzorowana na wizerunku polskiej biegaczki.

Lalka Barbie z wizerunkiem Ewy Swobody ubrana jest w sportowy strój marki Puma złożony z jasnofioletowych szortów i topu oraz pomarańczowych butów do biegania.

Inspiracją dla wyglądu lalki był strój, który polska sprinterka miała na sobie podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej w na Stadionie Śląskim Chorzowie w 2023 roku. Pokonała wówczas magiczną barierę 11 sekund w biegu na 100 metrów i tym samym pobiła swój rekord życiowy oraz ustanowiła drugi najlepszy czas w historii polskiej lekkiej atletyki kobiet (10.94).

Fryzura, makijaż, a nawet paznokcie lalki odzwierciedlają codzienny styl sprinterki na bieżni i poza nią. Na lalce umieszczone zostały również tatuaże zainspirowane tymi, które w rzeczywistości zdobią jej ciało.

– Bycie wybraną przez Barbie jako Role Model to dla mnie ogromny zaszczyt i duże wyróżnienie. Jako mała dziewczynka bawiłam się lalkami, a teraz mam swoją własną lalkę Barbie, która wygląda jak ja – powiedziała Ewa Swoboda. Chcę, aby moja historia pokazywała, że zawsze warto być sobą. Nie trzeba spełniać niczyich oczekiwań ani dopasowywać się do narzuconych ram, by osiągać swoje cele. Każdy z nas ma prawo wyrażać siebie na swój sposób – dodała.

Swoboda nie na sprzedaż 

Swoboda trafiła do doborowego grona kobiet ze świata sportu, dla których firma Mattel stworzyła własne lalki Barbie. Wśród nich znalazły się amerykańska tenisistka Venus Williams, pływaczka Włoszka Federica Pellegrini, piłkarki Christine Sinclair z Kanady i Australijka Mary Fowler, gminastyczki Alexa Moreno z Meksyku i Brazylijka Rebecca Andrade, a także bokserka Estelle Mossely z Francji i paratriathlonistka Hiszpanka Susana Rodriguez.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” lalka wykonana na wzór halowej wicemistrzyni świata na 60 m to jedyny taki egzemplarz na świecie. Kopie nie powstaną, Swoboda nie będzie  na sprzedaż.

Firma Mattel od lat realizuje projekt Projekt Dream Gap, by walczyć z ograniczeniami i stereotypami dotyczącymi płci, które powstrzymują dziewczynki przed osiągnięciem ich pełnego potencjału.

W ramach tej inicjatywy każdego roku nagłaśnia historie kobiet, które osiągnęły sukces w najróżniejszych dziedzinach, by dać dziewczynkom inspirację oraz przywrócić wiarę we własne możliwości.

Tegoroczna sportowa odsłona projektu to kontynuacja globalnej misji wspierania dziewczynek oraz część obchodów 65-lecia istnienia marki Barbie.

Źródło: Mattel, red