Patrycja Bereznowska potrzebuje wsparcia w walce z rakiem. Trwa zbiórka na koszty leczenia

Patrycja Bereznowska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy oraz rekordzistka świata w biegach ultra poinformowała w mediach społecznościowych, że zdiagnozowano u niej złośliwego potrójnie ujemnego raka piersi. Biegaczka uruchomiła w serwisie pomagam.pl zbiórkę na koszty immunoterapii. Po trzech dniach na koncie jest już prawie połowa założonej kwoty 160 tys. zł.

Patrycja Bereznowska od wielu miesięcy przygotowywała się do pobicia rekordu świata w biegu 24-godzinnym. Znajdowała się w tym roku w znakomitej formie. Po drodze do tego celu pod koniec lutego podczas Taipei Ultra-Marathon w ciągu 48 godzin pokonała 427,624 km (śr. tempo 6:44) i ustanowiła rekord Polski i Europy, a także nieoficjalny rekord świata na asfalcie.

Ciosy w głowę

Na początku marca biorąc prysznic 49-letnia biegaczka wyczuła na granicy pachy i piersi zgrubienie wielkości zielonego groszku. Od razu zgłosiła się do lekarza i po wielu perypetiach w końcu trafiła do szpitala na badania.

– Po pierwszej wizycie dostałam skierowanie na USG i tu pierwszy, a raczej drugi cios w głowę.  Usłyszałam, że to wygląda źle. Kolejny ruch to biopsja guzka i podejrzanego węzła chłonnego. Kolejny cios! Guz złośliwy nacierający trójujemny. Najgroźniejszy z guzów piersi. Szybko rośnie i daje przerzuty. Pocieszające jest to, że dobrze się leczy i jest wcześnie wykryty – pisze Patrycja Bereznowska w mediach społecznościowych.

Zawodniczka przeszła szereg badań m.in. kardiologiczne, scyntygrafię kości i tomografię. W poniedziałek, 3 czerwca rozpocznie chemioterapię, stara się o zakwalifikowanie do immunoterapii. Kolejny krok to operacja, a po niej dalsza część leczenia.

– Nikt nie jest w stanie mi powiedzieć, jak to zniosę, jak będę się czuć. Słyszę tylko, że każdy jest inny – dodała.

Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie, każdy może pomóc

Jak na razie nie wiadomo, czy NFZ pokryje koszty immunoterapii. W tej sytuacji Bereznowska zdecydowała się założyć w serwisie pomagam.pl zbiórkę pod adresem https://pomagam.pl/nwf6f4

Po trzech dniach od jej uruchomienia na koncie jest już prawie połowa założonej kwoty 160 tys. zł. Wsparcie udzieliło jak dotąd prawie tysiąc osób.

– Kwota, którą tam widzicie przeraża, ale właśnie tyle kosztuje opłacenie 19 porcji immunoterapii. Zebrane fundusze planuję przeznaczyć na koszty rehabilitacji, suplementację, specjalistyczną dietę i powrotu do mojego aktywnego stylu życia – wylicza.

Z rakiem po rekordy

Już po diagnozie nowotworu Patrycja Bereznowska wystartowała w imprezie UltraPark Weekend w Pabianicach. Spisała się tam znakomicie ustanawiając rekord Polski na 100 mil (14 godzin, 7 minut i 41 sekund), a także rekord Europy w biegu 24-godzinnym (263 km).

fot. Marek Janiak/ UltraPark Weekend

– Bardzo, bardzo zależało mi na tym wyniku. Lekarze dali mi zielone światło, bo czułam i czuję się świetnie, a to tylko guz piersi. Na tym etapie nie wpływa na resztę organizmu, z wyjątkiem tego co się myśli. A bywa różnie. Buduję w sobie od nowa ultra walczaka, tylko teraz to jest ultra wyzwanie, a nie bieg. Rekord świata czeka jeszcze na mnie… to tylko kwestia czasu. Mam mnóstwo marzeń i z nich nie rezygnuję. Muszę tylko teraz wyznaczyć sobie na jakiś czas inne wyzwania. Może ta wciąż odkładana książka? – zastanawia się we wpisie.

Patrycja Bereznowska to mieszkanka Wieliszewa reprezentująca barwy Wieliszew Heron Team. Od lat uprawia biegi długodystansowe, specjalizuje się w biegu 24-godzinnym. Jest wielokrotną mistrzynią świata i Europy, wielokrotną rekordzistką świata. Zawodowo trenuje i ujeżdża konie, a także trenuje biegaczy.

red

fot. w nagłówku Marek Janiak/ UltraPark Weekend