Skrzyszowska, Kaczmarek i Swoboda liderkami reprezentacji Polski na ME w Rzymie

Blisko dziewięćdziesiąt zawodniczek i zawodników znalazło się w składzie lekkoatletycznej reprezentacji Polski na rozpoczynające się 7 czerwca w Rzymie mistrzostwa Europy. – Tak naprawdę to nie jest jeszcze ostateczna lista zawodników. Czekamy na relokacje, w wyniku których kilka osób ma szansę znaleźć się w reprezentacji na Rzym – tłumaczy Krzysztof Kęcki, dyrektor sportowy PZLA.

Mocny skład

W reprezentacji Polski nie zabraknie mocnych zawodników. Do stolicy Włoch polecą m.in. będące w znakomitej dyspozycji płotkarka Pia Skrzyszowska, szykujące się do startu na igrzyskach w Paryżu maratonki Aleksandra Lisowska i Angelika Mach (wystartują w półmaratonie).

W Rzymie wystąpią także świetnie dysponowane u progu letniego sezonu sprinterki Ewa Swoboda i Natalia Kaczmarek. Swoją formę pokazały m.in. na World Athletics Relays rozegranych w maju na Bahamach, gdzie były podporami odpowiednio sztafet 4×100 i 4×400 metrów.

Polski Związek Lekkiej Atletyki wysyła do Rzymu jedną z największych reprezentacji w 90-letniej historii lekkoatletycznych mistrzostw Starego Kontynentu. Publikowany dziś skład nie jest jednak ostateczny. Do grona reprezentantów mogą zostać dołączeni jeszcze kolejni sportowcy.

– System zgłoszeń zamyka się w czwartek. Jest kilka osób, które chcemy do Rzymu wysłać, ale w tej chwili formalnie nie możemy ich zgłosić. Oni nie mają minimów, ale są na granicy kwalifikacji z rankingu European Athletics. Monitorujemy to na bieżąco. Będziemy zatem czekać na ostateczne listy oraz zaproszenia z federacji europejskiej. Może być tak, że jeszcze kilku zawodników dołączy do składu reprezentacji. Wśród nich jest na przykład wieloboistka Paulina Ligarska – tłumaczy Krzysztof Kęcki, dyrektor sportowy PZLA.

Powtórzą sukcesy z Monachium?

Ostatnie lekkoatletyczne mistrzostwa Europy odbyły się w 2022 roku w Monachium. Polacy wywalczyli wtedy łącznie 14 medali – 3 złote, 6 srebrnych i 5 brązowych. Tytułów mistrzowskich w Rzymie bronić będą Pia Skrzyszowska (100 m przez płotki) i Wojciech Nowicki (rzut młotem). Złoty medal dwa lata temu zdobyła również maratonka Aleksandra Lisowska, ale z uwagi na kalendarz lekkoatletyczny i zbliżające się igrzyska biegacze długodystansowi tym razem będą rywalizować na dystansie półmaratonu.

W dotychczas rozegranych edycjach lekkoatletycznych mistrzostw Europy reprezentacja Polski zdobyła łącznie 180 medali, w tym 57 złotych. Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 1934 roku w Turynie. Medale zdobyli wówczas Janusz Kusociński w biegu na 5000 metrów oraz Jerzy Pławczyk w dziesięcioboju. Rzym był z kolei gospodarzem mistrzostw dokładnie 50 lat temu.

W 1974 roku biało-czerwoni zdobyli 10 medali, a na najwyższym stopniu podium stanęli dwukrotnie Irena Szewińska (wygrała 100 i 200 metrów) oraz dziesięcioboista Ryszard Skowronek i specjalista od biegu na 3000 metrów z przeszkodami Bronisław Malinowski.

Mistrzostwa Europy w Rzymie rozpoczną się 7 czerwca i potrwają sześć dni. Transmisje z zawodów będzie można śledzić na antenie Telewizji Polskiej.

Generalnym sponsorem reprezentacji Polski jest Grupa ORLEN.