TATRA FEST 2024 coraz bliżej. Czekają najwyższe szczyty Tatr

Już za mniej niż miesiąc w Zakopanem wystartuje Festiwal Sportów Tatrzańskich TATRA FEST 2024. Będą to trzy dni wypełnione wydarzeniami sportowymi z biegami górskimi na czele. Wybór dystans i formuł jest bardzo szeroki. Zapisy online trwają, wciąż można dołączyć.

Kultowe trasy dla każdego

TATRA FEST odbędzie się w dniach 14-16 czerwca. Flagowym dystansem podczas festiwalu będzie TATRA FEST BIEG 65KM, który poprowadzi trasą o imponującej sumie przewyższeń 5000 m. Uczestnicy pobiegną w otoczeniu najpiękniejszych dolin tatrzańskich zdobywając najwyższe szczyty Tatr Zachodnich: Kasprowy Wierch, Kopę Kondracką, Małołączniak, Krzesanicę, Ciemniak, Starorobociański Wierch, Kończysty Wierch, Jarząbczy Wierch, Wołowiec, Rakoń i Grześ.

Będzie to bieg typu skyrunning z trasą w dużej mierze przebiegającą powyżej 2000 m n.p.m. Najdłuższy podbieg jak i zbieg ma ok. 1100 m deniwelacji. Trasa przebiega eksponowanymi szlakami górskimi i w najtrudniejszych fragmentach do dyspozycji będą liny poręczowe. Niemal 100% trasy przebiega na terenie TPN, 82% trasy to granie i dobiegi do grani, 13% trasy do Górny Regiel, natomiast 5% trasy to doliny.

Mniej wytrawni biegacze mogą wystartować w TATRA FEST RUN 25KM i 12KM. Tatrzańska ćwiartka to dobra propozycja dla bardziej zaawansowanych zawodników. Oferuje trasę, na której można wykazać się silnymi mięśniami i wydolnością. Z kolei dwunastka może sprawdzić się m.in. jako formuła dla stawiających pierwsze kroki w biegach górskich. Na oba dystanse zostało odpowiednio już mniej niż 40 i 100 miejsc.

Nie tylko dla biegaczy

W TATRA FEST mile widziani są nie tylko biegacze. Organizatorzy przygotowali coś specjalnego dla rowerzystów i miłośników górskich wędrówek.

Pierwsza z inicjatyw to odbywająca się od 2021 roku TATRA FEST BIKE powered by Pętelka Tatrzańska. To wydarzenie, w ramach którego maksymalnie 100 uczestników w dwa dni pokona na rowerach dystans około 205 km z sumą przewyższeń rzędu 2800 m.

– To nie jest wyścig, takich jest wiele i jest w czym wybierać – to impreza, która dla wielu osób była przypieczętowaniem zajawki na jeżdżenie dłuższych tras, dla przyjemności obcowania z ludźmi i przyrodą – mówi Jakub Szalaty, Co-Founder Tatra Fest powered by Pętelka Tatrzańska. – Dookoła Tatr da się oczywiście przejechać w jeden dzień, zresztą taką wersję też uruchamiamy w tym roku – i szczerze mówiąc to w takiej formule jeździliśmy przez kilka lat. Ale ten dystans z sumą przewyższeń w jeden dzień wymaga już dobrej nogi, a moim marzeniem jest aby ta trasa była dostępna dla każdego, kto chce się sprawdzić – dodaje.

Fani górskich wędrówek mogą zapisać się na TATRA FEST HIKE z szerokim wachlarzem warsztatów i wyjść w góry z przewodnikami, a dzieci mają do dyspozycji TATRA FEST CLIMB i TATRA FEST KIDS, inicjatywy dla młodych wspinaczy i adeptów biegania.

– Tatry to nie tylko miejsce na mapie, to przede wszystkim duchowa kraina, która łączy nas z naturą. Zachęcamy wszystkich, niezależnie od poziomu zaawansowania, do spędzenia czasu w górach, do odkrywania ich piękna i doświadczania niezwykłych emocji. W tym roku Tatra Fest pokazuje się w zupełnie nowej, szerokiej odsłonie. Od tego roku to biegi, szosa, hiking i wspinaczka, jedyna taka impreza sportowa w regionie  – mówi Magda Ziaja – Żebracka, główna organizatorka wydarzenia.

Więcej informacji o festiwalu oraz o poszczególnych dyscyplinach na stronie internetowej: https://tatrafest.org

Portal biegowe.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

red

fot. w nagłówku Jacek Deneka/UltraLovers