1 MILA Warszawa za nami. Tytuły Amatorskich Mistrzów Polski dla Kondeja i Karbowiak

Znamy nowego Mistrza i Mistrzynię Polski Amatorów w biegu na 1 milę! W minioną sobotę (15 czerwca) na stadionie AWF Warszawa ponad 2 tys. zawodników wystartowało w mityngu 1MILI. Znakomity biegowy debiut zaliczyła Maja Włoszczowska, multimedalistka olimpijska w kolarstwie górskim.

Na warszawskich Bielanach mogliśmy obserwować zmagania amatorów w aż pięciu konkurencjach biegowych, rozgrywanych w ramach mityngu 1MILA Warszawa.

– Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Miasta Stołecznego Warszawy, Dzielnicy Bielany i pozostałym naszym Partnerom, z roku na rok możemy rozkochiwać w bieganiu na stadionie coraz więcej biegaczy – mówi Ada Smokowska, Dyrektorka mityngu 1MILI.

„Lekka Piątka” z rekordami

Dzień rozpoczęli zawodnicy mierzący się z dystansem „Lekkiej Piątki”, na trasie poprowadzonej po alejach kampusu Akademii Wychowania Fizycznego. Najlepsza wśród pań okazała się 27-letnia Patrycja Bruch (Team Olszewscy), która z czasem 18:31 ustanowiła nowy żeński rekord imprezy. Tuż za nią na kobiecym podium Lekkiej Piątki uplasowały się Klara Strząbała (18:49) oraz Maja Szymańska (18:50), reprezentantka AZS AWF Warszawa.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej biegu na 5 km został Paweł Machowski (adidas Runners Warsaw) ze znakomitym czasem i zarazem nową życiówką – 15:49. Drugi był Łukasz Więckowski (15:52), a na trzecim miejscu zameldował się Warszawski Biegacz, czyli wieloletni ambasador mityngu, trener i najpopularniejszy w Polsce bloger biegowy, Bartosz Olszewski (15:55).

– Lekka Piątka wcale nie była dziś taka lekka – napisał po biegu w mediach społecznościowych Olszewski. – To było fajne ściganie z chłopakami, z którymi tyle razem trenuję. Ton rywalizacji nadawał Paweł, a zaraz za nim kleiliśmy ja i Łukasz – relacjonował.

Następnie emocje przeniosły się na stadion, gdzie prawie 900 młodych biegaczy rywalizowało w Biegach Dzieci na dystansach 100, 400 i 800 metrów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się w tym roku Sztafety Rodzinne, w której dorośli mogli pobiec wspólnie z dziećmi. Wystartowały aż 24 rodzinne zespoły.

Biegali i wspierali młode gwiazdy 

Zaraz po nich, w seriach specjalnych biegów na 100 metrów, rywalizowali podopieczni Programu Stypendialnego „Wybiegaj w Przyszłość” Fundacji Zdrowy Ruch. Start Stypendystów „Wybiegaj w Przyszłość” to już tradycja mityngu 1MILI i niepowtarzalna okazja zobaczenia na bieżni przyszłych gwiazd polskiej lekkoatletyki.

To właśnie na rzecz tych młodych, utalentowanych zawodników, uczestnicy imprezy wpłacają cegiełki charytatywne, pomagając im w rozwijaniu karier. W tym roku, dzięki wsparciu Fundacji PVE Dobra Energia wszystkie darowizny od biegaczy były podwajane! Więcej o Programie można przeczytać na stronie FundacjaZdrowyRuch.pl

Najlepsi amatorzy w Polsce

Amatorskie Mistrzostwa Polski w biegu na 1 milę rozpoczęły się chwile po godzinie 15:00. Wśród pań, z czasem 5:20.51, zwyciężyła Marcelina Karbowiak. Wicemistrzynią Polski Amatorów została Hanna Jaraszkiewicz z poznańskiego Teamu „Kobiety Biegają” (5:24.44), a trzecie miejsce zajęła Marta Wojtkowiak (Pawko Runner Team).

Amatorskim Mistrzem Polski 2024 w biegu na 1 milę został Mateusz Kondej uzyskując rewelacyjny czas 4:23.45, co jest jednym z najlepszych wyników amatorów w historii warszawskiego mityngu 1MLI. Na drugim miejscu, z czasem 4:24.38 zameldował się Patryk Aid (Obozy Górskie), a trzecią lokatę wybiegał Jarosław Kowalczuk (4:26.67).

Niezwykłym wydarzeniem mityngu możliwość startu z Mają Włoszczowską. Dla dwukrotnej srebrnej medalistki olimpijskiej w kolarstwie górskim był to absolutny debiut w zawodach biegowych.

– Pamiętam naszą rozmowę sprzed kilku lat, kiedy Maja stanowczo mówiła, że nikt nigdy jej nie namówi na bieganie. Dzisiaj kończy swój pierwszy w życiu start na dystansie 1 mili z czasem 6:17.91. Sam bym tak chciał debiutować! – śmiał się po biegu Bartosz Olszewski.

Jedna mila jest dystansem dla każdego, krótkim i bezpiecznym nawet dla nowicjuszy. To mnie przekonało. Ale najpiękniejsza jest ta moc amatorskich imprez sportowych: motywacja do działania, masa endorfin i spotkania z ciekawymi ludźmi! To mnie zawsze urzeka – mówiła Maja Włoszczowska.

Imprezę zwieńczyła rywalizacja Sztafet 4x 400 m. Po zaciętym boju, najlepsze w sztafetach damskich okazały się dziewczyny z Akademii Sportu Otwock. Wśród zespołów męskich najszybsi byli zawodnicy Perfect Runner Team, a w miksach zwyciężyła drużyna Passion First.

Rodzinny dzień sportu

Mityng 1MILI to wydarzenie, które żyje nie tylko bieganiem. W Strefie Kibica, jak co roku, przygotowanych było mnóstwo całodziennych, bezpłatnych atrakcji dla całej rodziny.

W Legia Parku, strefie aktywności Legii Warszawa, można było m.in. spróbować swoich sił na ringu od okiem trenerów sekcji bokserskiej. Sala Zabaw FIKOŁKI zadbała o interaktywne zabawy dla najmłodszych. Klub Sportowy „Lekkoatletyka Dla Dzieci i Młodzieży” Kamila Żewłakowa testował przyszłych lekkoatletów. W showroomie marki Garmin natomiast można było przetestować najnowsze smartwatche i sprzęty nawigacyjne. W strefie odbywały się też rozmowy z gwiazdami sportu i ekspertami.

Kolejny mityng 1MILI odbędzie się 15 września w Poznaniu. Szczegóły i zapisy na www.1mila.pl

Mityngi 1MILI organizuje Fundacja Zdrowy Ruch we współpracy ze Sportfolio Sp. z o.o. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami wydarzenia są: Miasto Stołeczne Warszawa, Dzielnica Bielany, Garmin Polska, Oshee, AWF Warszawa, Fundacja PVE Dobra Energia, Jetline. Partnerami medialnymi imprezy są: TVP Sport, Bieganie.pl oraz podcasty Race Pace.

Źródło: Fundacja Zdrowy Ruch

fot. w nagłówku Sportografia.pl