10. Cracovia Półmaraton Królewski ruszył z zapisami

Wczoraj (5 czerwca) rozpoczęły się zgłoszenia do jubileuszowego 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, który odbędzie się 20 października 2024 roku. Organizatorzy przygotowali pulę 10 tys. miejsc i liczą, że w Krakowie padnie rekord frekwencji.

Biegacze wystartują o godz. 10:00, już tradycyjnie z ul. Stanisława Lema – przed TAURON Areną Kraków. Finiszować będą w blasku świateł na płycie głównej w przyciemnionej największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce. Obiekt kolejny raz będzie też bazą imprezy – tam zlokalizowane zostaną m.in. biuro zawodów, szatnie i depozyt.

– Biegacze z całego świata zaświadczają, że taki finisz, przy dopingu kibiców zgromadzonych w arenie, to nie lada gratka i zastrzyk endorfin. A do tego po drodze pokonuje się malowniczą trasę, prowadzącą przez wiele pięknych miejsc w Krakowie, zarówno tych zabytkowych, jak i ukazujących nowoczesną infrastrukturę europejskiej metropolii – czytamy w komunikacie prasowym.

Zgłoszenia internetowe przyjmowane będą do 15 października lub do dnia, w którym wyczerpany zostanie limit startujących 10 tys. osób. Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie cracoviamaraton.pl. Jeżeli zostaną wolne miejsca, zapisy będą jeszcze prowadzone w Biurze Zawodów – w dniach 18-19 października 2024 roku.

Do końca lipca opłata startowa wynosi 140 zł. W sierpniu cena wzrośnie o 20 zł, a od września za udział trzeba będzie zapłacić 180 zł.

10 lat Cracovia Półmaratonu Królewskiego

Cracovia Półmaraton Królewski to pod względem frekwencji największa impreza wśród wydarzeń Królewskiej Triady Biegowej, którą tworzy wraz z Cracovia Maratonem i Biegiem Trzech Kopców. Zaliczany jest do Korony Polskich Półmaratonów, która obejmuje dziesięć imprez z całego kraju.

W ubiegłym roku do mety Cracovia Półmaratonu Królewskiego dotarło 7590 osób. Tym samym krakowski bieg był czwartym największym półmaratonem w Polsce. Rekord frekwencji padł w 2018 roku. Bieg ukończyło wtedy 8758 zawodników.

Rekordy trasy Cracovia Półmaratonu Królewskiego należą do reprezentantów Afryki. W 2019 roku Etiopczyk Enyew Mekonnen przebiegł trasę w czasie 1:01:34. W tej samej edycji Kenijka Betty Lembus pokonała trasę w czasie 1:10:48.

Najszybszym Polakiem w historii Cracovia Półmaratonu Królewskiego jest Szymon Kulka, który w 2016 roku pokonał trasę w czasie 1:03:03, a najszybszą Polką Izabela Trzaskalska, która w tym samym roku finiszowała z czasem 1:11:33.

Źródło: ZIS Kraków, red