Bieg Wolności na 35-lecie. W Warszawie olimpijczycy świętowali rocznicę wyborów

Robert Korzeniowski, Stowarzyszenie OlimpijczycyPL i Fundacja „Maraton Warszawski” zaprosili wczoraj (4 czerwca) na spotkanie biegowe wybitnych polskich olimpijczyków z generacji od Monachium 1972 aż po Tokio 2020. Okazją do wspólnego pokonania 3,5 km była 35. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. 

„Bieg Wolności” to wydarzenie upamiętniające rocznicę pierwszych wolnych wyborów, tzw. wyborów kontraktowych. Tego dnia  w wielu  miastach w Polsce, w różnych formułach świętuje się rocznicę symbolicznego zakończenia epoki komunizmu. Organizowane są uroczystości formalne, ale swój głos ma również środowisko biegowe, czy szerzej pojęte sportowe. W tym roku w Warszawie wybitni polscy sportowcy – olimpijczycy i ich sportowi przyjaciele  spotkali się na popularnej Agrykoli.

W reprezentacji olimpijskich gwiazd znaleźli się Edward Skorek, Zygmunt Smalcerz, Janusz Pyciak Peciak, Jerzy Pietrzyk, Andrzej Supron, Marcin Nowak, Konrad Niedźwiedzki i Marta Wieliczko i paraolimpijczyk z Rio 2016 Wojciech Makowski ze swoją przewodniczką Pauliną.

W deszczowy poranek każdy przedstawił swoją osobistą historię związaną z dniem 4 czerwca 1989 roku. Jedni głosowali, drudzy towarzyszyli w tym rodzicom, a inni jeszcze nie zdążyli się urodzić.

– Nie ma wolności bez… odpowiedzialności. Uczciliśmy rocznicę 4 czerwca na sportowo między innymi po to, aby przypomnieć po raz kolejny, że każdy z nas ma wpływ na swoją sferę wolności. Tej fizycznej. Bo wolność, poza wieloma oczywistymi wymiarami, to także wolność od chorób, dolegliwości, problemów zdrowotnych. A taki rodzaj wolności może być naszym udziałem wyłącznie dzięki systematycznemu ruchowi i ćwiczeniom fizycznym. To nasze przesłanie na ten wyjątkowy dzień podsumował Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”, współorganizator spotkania.

Źródło: Fundacja Maraton Warszawski