Najstarszy bieg uliczny w Polsce odbędzie się już po raz sześćdziesiąty drugi

15 września w Gdańsku odbędzie się 62. edycja Biegu Westerplatte, który jest najstarszą nieprzerwanie organizowaną uliczną imprezą biegową w kraju. Właśnie ruszyły zapisy na to wydarzenie.

Na mierzącą 10 kilometrów trasę z Westerplatte do Europejskiego Centrum Solidarności uczestnicy wyruszą 15 września o godzinie 10:10. Po drodze miną okolice portu, miejską marinę, Filharmonię na Ołowiance, kładkę nad Motławą, przebiegną tuż obok Muzeum II Wojny Światowej oraz Stoczni Cesarskiej.

Ciekawa trasa ma w zdecydowanej większości płaski profil, co może sprzyjać ustanawianiu własnych rekordów. Na mecie na zawodniczki i zawodników czekać będzie pamiątkowy medal. Biegaczki i biegacze będą mogli skorzystać z dwóch punktów nawadniania – w okolicy piątego kilometra oraz na finiszu.

Internetowe zapisy prowadzone są na stronie biegwesterplatte.pl. Opłata startowa kosztuje aktualnie 79 zł.

Jak to się zaczęło?

Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w 1963 roku, kiedy to wystartowała pod szyldem Międzynarodowego Biegu Ulicznego Szlakiem Obrońców Wybrzeża ’39. Początkowo rywalizowano w sztafetach, następnie formułę zmagań zmieniono na bieg indywidualny.

W 2007 roku impreza oficjalnie przemianowana została na Bieg Westerplatte. Kolejne lata to także czas fantastycznych wyników osiąganych przez Marcina Chabowskiego, który regularnie stawał na najwyższym stopniu podium, „łamiąc” granicę 30 minut. Szczyt popularności gdańskiego biegu przypadł na lata 2017-2019, gdy frekwencja oscylowała w okolicach 3,5 tys. biegaczy.

Być może padłyby kolejne rekordy frekwencji, gdyby nie pandemia. Wówczas po raz kolejny Gdański Ośrodek Sportu, który od lat organizuje tą imprezę, musiał się dostosować do okoliczności, proponując bieg wirtualny, a także symboliczny, honorowy, charytatywny start dla kilkudziesięciu osób. Dzięki temu wciąż Bieg Westerplatte może szczycić się mianem najstarszego, nieprzerwanie organizowanego biegu ulicznego na dystansie 10 kilometrów w Polsce.

W 2022 roku Bieg Westerplatte obchodził okrągły, sześćdziesiąty jubileusz. Aktualnie organizatorzy starają się odbudować frekwencję, którą mógł się poszczycić jeszcze kilka lat temu. W zeszłorocznej edycji linię mety przekroczyło blisko 2,7 tys. biegaczy.

Źródło: Gdański Ośrodek Sportu