Przed nami weekend z IRONMAN 70.3 Warsaw. Już dzisiaj Night Run

Stolica gości w ten weekend triathlonistów z całego świata. 3 tysiące sportowców reprezentujących 70 różnych państw weźmie udział w zawodach triathlonowych IRONMAN 70.3 Warsaw. W programie znajdują się imprezy towarzyszące, w tym nocnym bieg Night Run Warsaw, który wystartuje dzisiaj o godz. 23:00.

– Warszawa sportem stoi. W zasadzie codziennie mamy w mieście jakieś wydarzenie biegowe, lokalne zawody czy inne aktywności sportowe. Aby się wyróżnić i wybić, trzeba być wyjątkowym. I taki właśnie jest IRONMAN. To coś, co promuje nasze miasto na całym świecie – uważa Marcin Kraszewski, Dyrektor Biura Sportu i Rekreacji m. st. Warszawy.

Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Wśród 1,5 tys. uczestników głównej rywalizacji na dystansie IRONMAN 70.3, blisko dwie trzecie stanowią zawodnicy z zagranicy, którzy przyjadą do stolicy z niemal 70 różnych krajów. A start w zawodach gwiazdy światowego triathlonu, trzykrotnego mistrza świata, Norwega Gustava Idena sprawia, że oczy triathlonowego świata będą w ten weekend zwrócone właśnie na Warszawę.

Wystąpią gwiazdy

Start Gustava Idena w Polsce to duże wydarzenie. To kolejne wielkie nazwisko, które pojawi się na imprezie serii IRONMAN Poland. Jednak siła polskiego triathlonu również rośnie i wcale nie jest powiedziane, że Norweg w niedzielę okaże się najszybszy – mówi Michał Drelich, dyrektor IRONMAN 70.3 Warsaw.

Wśród najgroźniejszych rywali norweskiej gwiazdy należy wymienić Kacpra Stępniaka, który w Warszawie będzie bronił tytułu sprzed roku.

fot. Bartłomiej Zborowski

– Liczę, że uda się powtórzyć wynik sprzed roku. Chcę mocno pojechać na rowerze i mam nadzieję, że uda się później utrzymać dobre tempo na etapie biegowym. Obsada tego wyścigu jest jednak bardzo mocna, więc nie ma co nakładać na siebie zbyt dużej presji. Oczy wielu osób będą zwrócone na Gustava Idena, który po słabszym ubiegłym sezonie na pewno przyjedzie tutaj, by dać z siebie wszystko – zapowiada Kacper Stępniak.

Stępniak jest jednym z trzech Polaków, którzy uzyskali kwalifikację na tegoroczne Mistrzostwa Świata IRONMAN na Hawajach. Pozostali to Robert Wilkowiecki i Tomasz Szala, który również wystartuje w Warszawie.

Wśród kobiet faworytką wydaje się być Szwedka Sara Svensk, ale polscy kibice na pewno liczą na dobry występ Marty Łagownik.

Ambitny cel Sylwestra Wilka

Na starcie warszawskich zawodów nie zabraknie też zawodników, którzy doskonale oddają znaczenie globalnego sloganu marki IRONMAN – Anything Is Possible. Ambitny cel stawia przed sobą Sylwester Wilk, znany m.in. z programów „Taniec z Gwiazdami” i „Ninja Warrior Polska” sportowiec, który kilka lat temu stracił nogę w wyniku wypadku motocyklowego.

– Dwa lata temu byłem w dołku i potrzebowałem celu, którego realizacja pochłonęłaby mnie w całości. Padło na triathlon. Szukałem najlepszego wyniku w historii w mojej kategorii niepełnosprawności. Ciężko tutaj o oficjalne rekordy, ponieważ nikt nie prowadzi takich tabel. Wydaje się jednak, że ten wynik oscyluje wokół 5 godzin i 30 minut. Moim celem jest ukończenie IRONMAN 70.3 Warsaw w czasie poniżej 5 godzin – mówi Sylwester Wilk.

fot. Bartłomiej Zborowski

Z kolei w sztafecie triathlonowej na dystansie olimpijskim wystartują Wojtek Makowski – srebrny medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w pływaniu – wraz z asystującą mu Paulą Certą. Będą reprezentować jedną z 32 sztafet drużyny Citi Handlowy, a celem tego startu będzie umożliwienie dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami poznania radości i pasji, jaką daje uprawianie sportu.

Emocje już dzisiaj

Weekend z IRONMAN 70.3 Warsaw rozpoczyna się już w piątek, 7 czerwca. Pierwsze emocje czekają nas o godz. 23, gdy z Multimedialnego Parku Fontann wystartuje Night Run Warsaw, czyli nocny bieg na dystansie 5 km, z trasą wiodącą ulicami Starego i Nowego Miasta.

W sobotę rywalizować będą dzieci w ramach Pho3nix IRONKIDS Warsaw oraz pływacy podczas pierwszej edycji Swim Series Poland by AQUA SPEED. Danie główne w postaci wyścigów IRONMAN 70.3 i 5150 Triathlon Series w niedzielę, 9 czerwca.

Źródło: Sport Evolution