Edyta Lewandowska wystartuje w ultramaratonie Badwater 135

W poniedziałek, 22 lipca wystartuje Badwater Ultramarathon uważany za jeden z najbardziej ekstremalnych biegów długodystansowych na świecie. Wśród jego uczestników znajdzie się Edyta Lewandowska. Polka dobrze radzi sobie w wysokich temperaturach, do dzisiaj dzierży rekord maratonu pod wulkan Etna na Sycylii.

Na początku roku Lewandowska wystartowała w biegu Brazil135, który był kwalifikacją właśnie na ultramaraton Badwater. Polka nie tylko dobiegła na metę jako pierwsza kobieta, ale zwyciężyła również w kategorii Open bijąc rekord trasy i wyprzedzając najszybszego mężczyznę aż o półtorej godziny.

Okres przygotowawczy do Badwater 135 polska biegaczka spędziła na Teneryfie, a obecnie jest już w Kalifornii, gdzie aklimatyzuje się przed biegiem na Pustyni Mojave. Jednym z głównych partnerów startu Edyty Lewandowskiej w USA jest marka Mizuno.

Biegną w morderczym upale

Badwater Ultramarathon to ultramaraton o długości 135 mil (217 km), który rozpoczyna się na wysokości −282 stóp (−86 m) poniżej poziomu morza w Badwater Basin w Dolinie Śmierci w Kalifornii i kończy się na wysokości 8,360 stóp (2,550 m) w Whitney Portal, czyli na początku szlaku na Mount Whitney. Odbywa się corocznie w połowie lipca, kiedy warunki pogodowe są najbardziej ekstremalne i temperatury mogą osiągnąć 130 °F (54 °C).

W 2019 roku ultramaraton Badwater 135 w kategorii kobiet wygrała Patrycja Bereznowska, która z wynikiem 24:13:24 ustanowiła ówczesny rekord trasy. Dokonała tego jako jedyna Polka w historii zawodów. W klasyfikacji ogólnej zajęła drugie miejsce, tuż za zwycięzcą Japończykiem Yoshihiko Ishikawą. Aktualny rekord imprezy wśród kobiet należy do Amerykanki Ashley Paulson, która w ubiegłym roku ukończyła zmagania po upływie 21:44:35.