W Lublinie rusza 30. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Stawką mistrzostwa Europy U18

Rozgrywane od piątku (5 lipca) do niedzieli zmagania lekkoatletyczne w ramach 30. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży będą miały podwójną stawkę. – W Lublinie toczyć się będzie naprawdę pasjonująca walka o miejsca w reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy U18. Minima uzyskało wielu zawodników, dlatego tegoroczne OOM-y można porównać do amerykańskich trialsów – mówi Marcin Góra odpowiedzialny za szkolenie młodzieży w PZLA.

W imprezie wystartuje blisko 950 młodych zawodników reprezentujących przeszło 250 klubów z całej Polski. Na lubelskim stadionie zaprezentuje się między innymi liderka europejskich tabel w kategorii U18 w biegu na 400 metrów Anastazja Kuś, która w miniony weekend zaimponowała formą podczas mistrzostw Polski seniorów w Bydgoszczy. Na tych zawodach osiągnęła w serii eliminacyjnej czas 52.26 i poprawiając rekord Polski U18 zasygnalizowała aspiracje olimpijskie.

W rzucie oszczepem wystartuje z kolei Roch Krukowski. Warszawianin ma w tym sezonie za sobą starty tak sprzętem 700 gramowym jak i seniorskim, którym rzucał najdalej w Europie wśród juniorów młodszych.

Kto pojedzie na Słowację?

Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski U18, które tradycyjnie odbywają się w ramach olimpiady młodzieży będą miały w tym sezonie wyjątkowe znaczenie. Wyniki z imprezy zadecydują kto ostatecznie pojedzie reprezentować Polskę na mistrzostwach Europy U18 w Bańskiej Bystrzycy. W ostatnich miesiącach o wskaźnik postarało się liczne grono młodych lekkoatletów i finalną selekcją będą właśnie zawody w Lublinie.

Przed sezonem przyjęliśmy, że krajowe minima kwalifikacyjne będą tożsame z tymi międzynarodowymi ustalonymi przez European Athletics. Efektem tej decyzji było niemal hurtowe uzyskiwanie wskaźników przez naszą zdolną młodzież. Na przykład w biegu na 200 metrów kobiet czas lepszy od minimum uzyskało aż 19 sprinterek. W związku z tym w wielu konkurencjach zawody w Lublinie będą stanowić selekcję do kadry na mistrzostwa Europy juniorów młodszych. Można powiedzieć, że mistrzostwa Polski będą miały coś z amerykańskich trialsów, gdzie trzeba potwierdzić formę na krajowej imprezie docelowej i na tej podstawie awansować do reprezentacji – mówi Marcin Góra odpowiadający za szkolenie młodzieży w Polskim Związku Lekkiej Atletyki.

Mistrzostwa Europy do lat 18 odbędą się w Bańskiej Bystrzycy pomiędzy 18 i 21 lipca. Skład reprezentacji Polski na to wydarzenie zostanie ogłoszony po 30. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

Na stadionie i w Internecie 

Zawody lekkoatletyczne w ramach 30. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży potrwają na stadionie w Lublinie od piątku do niedzieli. Wstęp na wszystkie sesje zawodów będzie bezpłatny. Transmisje z zawodów organizowanych na stadionie w Lublinie będzie można zobaczyć w telewizji internetowej KP Sport.

Generalnym sponsorem polskiej lekkiej atletyki jest Grupa ORLEN.

Źródło: PZLA

fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk