Agrykola wreszcie doczeka się nowej nawierzchni!

Bieżnia na Agrykoli jest jednym z ulubionych miejsc na treningi stołecznych biegaczy. Niestety nawierzchnia lata świetności już dawno ma za sobą, tartan pełen jest wykruszeń, miejscami widać beton. Od dawna więc słychać było głosy o potrzebie gruntownej modernizacji bieżni i taka wreszcie stanie się faktem. 

Przetarg Warszawskiego Centrum Sportu Młodzieżowego „Agrykola” na remont bieżni rozstrzygnięto na początku czerwca. Prace przewidują rozbiórkę obecnej nawierzchni poliuretanowej, frezowanie istniejącej podbudowy asfaltobetonowej, budowę nowej, górnej warstwy wyrównawczej podbudowy, instalację belek do odbicia do trójskoku (mężczyzn i kobiet), położenie nowej nawierzchni poliuretanowej oraz malowanie linii i oznaczeń bieżni i rozbiegu. Co ważne, nowa nawierzchnia bieżni spełniać ma wszelkie certyfikaty IAAF. Termin zakończenia prac zaplanowano na 15 września.

Jak dowiedzieliśmy się umowa z wykonawcą jeszcze nie została podpisana, ale w WCSM „Agrykola” spodziewają się, że stanie się to wkrótce. – Prace powinny ruszyć jeszcze w lipcu – usłyszeliśmy.

Gdzie trenować podczas remontu Agrykoli?

Zanosi się na to, że w wakacje wielu biegaczy będzie musiało przenieść swoje treningi na na inny obiekty lekkoatletyczne w stolicy. Jedną z alternatyw jest stadion Skry przy ulicy Wawelskiej, z którego jak ustaliliśmy można korzystać na zasadach komercyjnych. Ośmiotorowa bieżnia na stadionie Skry jest w bardzo dobrym stanie. Ostatni remont nawierzchni wykonano w 2011 roku.

Pojedyncze udostępnienie kosztuje u nas 10 złotych, przy większych grupach oczywiście możemy ustalać lepsze warunki. Wejście na bieżnię prowadzi przez halę, która jest czynna od godziny 8:00 do 19:00, czasami zdarza się, że działa dłużej, do 20:00. Z uwagi na inne trenujące grupy najlepiej skontaktować się z nami wcześniej, aby ustalić, czy bieżnia będzie wolna. – dowiedzieliśmy się w RKS Skra Warszawa.

Jeszcze inną propozycją jest sześciotorowa bieżnia na stadionie OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20. Z obiektu można korzystać bezpłatnie i bez konieczności wcześniejszej rezerwacji, ale podobnie jak na Agrykoli, tutaj też bieżnia jest wyłączona podczas meczów piłkarskich. Aby mieć pewność, że trening się odbędzie warto wcześniej skontaktować się z OSiR Targówek.

Agrykola – mekka warszawskich biegaczy

Stołeczna Agrykola cieszy się ogromną popularnością wśród biegaczy, którzy tłumnie zjeżdżają do „warszawskiego Iten”, by na tartanie przygotowywać formę do startów. W okresie wiosenno-letnim na bieżni każdego dnia trenuje nawet kilkaset osób, a zainteresowanie jednym z nielicznych w stolicy ogólnodostępnym obiektem z pełnowymiarową bieżnią, zdecydowanie przekracza jej możliwości. Lata intensywnego użytkowania spowodowały wprost katastrofalny stan tartanowej nawierzchni. Pełno w niej ubytków, sytuacji nie poprawiało doraźne jej łatanie. O potrzebie remontu mówiło się więc od dłuższego czasu, ale niewiele z tego mówienia wynikało. Dopiero w listopadzie ub.r. z inicjatywą przywrócenia nawierzchni bieżni należytego standardu zwróciła się do władz Warszawy wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Pragi Południe – Katarzyna Bernadetta Olszewska.

Agrykola

Agrykola – łyk historii

Położony w północnej części Parku Łazienkowskiego ośrodek sportowy „Agrykola” to miejsce, które można uznać za kolebkę warszawskiego sportu.  Swoją nazwę budowniczemu i architektowi Stanisława Augusta Poniatowskiego – Karolowi Ludwikowi AGRIKOLI. Jak czytamy na stronie arenysportowe.eu Agrykola powstała w 1912 roku i na tamte czasy była jedynym obiektem w Warszawie, posiadającym boisko piłkarskie, sześciotorową bieżnię, skocznie oraz rzutnie lekkoatletyczne. Na obiekcie przy ulicy Myśliwieckiej odbywały się zawody, w których biegali m.in. Petkiewicz, Kusociński, Walasiewiczówna.

Dziś ciężko to sobie wyobrazić, ale to właśnie Agrykola była pierwszym boiskiem w Warszawie, na którym mecze rozgrywała piłkarska reprezentacja Polski. W 1924 roku Polska uległa tu Stanom Zjednoczonym 2:3 oraz pokonała Finlandię 1:0. W 1926 roku biało-czerwoni wygrali z Estonią 2:0, a w 1928 roku zremisowali ze Stanami Zjednoczonymi 3:3. Właśnie na Agrykoli w latach 1922-1934 co roku rozgrywano Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce.

Na Agrykoli działają kluby sportowe, w których piłkę nożną i ręczną trenują dzieci i młodzież. Jednym ze słynnych wychowanków MKS Agrykola jest bramkarz reprezentacji Polski Wojciech Szczęsny.

md/gd