Warszawskie bieżnie wciąż zamknięte dla biegaczy. „Wystąpimy o szczegółowe wytyczne sanitarne”

Na konferencji prasowej 25 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w ramach „powrotu do normalności” od 4 maja otwarte zostaną boiska i miejsca uprawiania sportu na otwartej przestrzeni. Decyzję w tej sprawie rząd pozostawił lokalnym samorządom. Okazuje się, że terminu tego nie uda się dotrzymać władzom stolicy. Problemem jest brak szczegółowych wytycznych sanitarnych. 

2 maja zostało opublikowane rozporządzenie, na podstawie którego samorządy mogą otworzyć obiekty sportowe. Akt ten nie zawiera jednak wytycznych sanitarnych.

– Aby otworzyć ośrodki musimy wiedzieć, jakie procedury sanitarne mają obowiązywać dzieci i młodzież, które rozpoczną swoje treningi na miejskich boiskach. Musimy również zadbać o bezpieczeństwo kadry trenerskiej, a także innych osób przebywających w danym obiekcie – podał Urząd Miasta st. Warszawy.

W Warszawie zlokalizowanych jest kilkadziesiąt miejskich kompleksów sportowych, posiadających więcej niż jeden obiekt o charakterze otwartym, zorganizowanych w kilkunastu ośrodkach sportu i rekreacji. Ponadto, kilkaset warszawskich placówek oświatowych posiada boiska szkolne o charakterze otwartym, a wiele obiektów sportowych, takich jak m.in. boiska wielofunkcyjne, rozlokowane są w każdej dzielnicy w ogólnodostępnych miejscach (np. parkach).

Biegaczy szczególnie interesuje, kiedy zostaną otwarte popularne obiekty z bieżniami lekkoatletycznymi tj. Agrykola, czy stadion lekkoatletyczny klubu sportowego „Orzeł” przy ulicy Podskarbińskiej.

– W poniedziałek, 4 maja, wystąpimy do Głównego Inspektora Sanitarnego o szczegółowe wytyczne sanitarne, na mocy których będziemy mogli przygotować obiekty sportowe do ich otwarcia w czasie trwającej pandemii. Każda podjęta decyzja, lub jej brak może skutkować zagrożeniem bezpieczeństwa i drastycznym wzrostem liczby zachorowań i zgonów. Otwarcie ośrodków sportowych to duża odpowiedzialność za zdrowie i życie nas wszystkich, dlatego do czasu otrzymania wytycznych – ośrodki sportowe pozostaną zamknięte. W przypadku otrzymania wytycznych sanitarnych trzeba również pamiętać, że potrzebny jest czas do wdrożenia ewentualnych procedur i zaleceń, które pozwolą, zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom i pracownikom – czytamy na stronie internetowej urzędu.

red