Piękny jubileusz czy finisz na Stadionie Śląskim? Ruszyły zapisy na maratony w Poznaniu i Katowicach

Prawie równocześnie wystartowały dziś zapisy na maratony w Katowicach oraz w Poznaniu, które odbędą się w październiku przyszłego roku. W stolicy Wielkopolski, w jubileuszowej 20. edycji imprezy pobiec będzie mogło 8 tysięcy biegaczy, z kolei na Śląsku organizatorzy przygotowani są na start o połowę mniejszej liczby uczestników. 

Jubileuszowa 20. edycja w Poznaniu

Przed PKO Poznań Maraton wyjątkowy rok, gdyż 20 października impreza odbędzie się już po raz dwudziesty. To jeden z największych biegów maratońskich w Polsce, w ubiegłym roku nie było w naszym kraju większej imprezy na dystansie 42,195km niż ta w grodzie Przemysława. Tegoroczną edycję biegu ukończyło 4877  uczestników, był to trzeci największy polski maraton w 2018 roku. Czy zadziała magia jubileuszu i do Poznania znów przyjedzie rekordowa liczba zawodników?

Organizatorzy zapowiadają, że szykuje się wyjątkowy bieg. Zapisy wystartowały dzisiaj i prowadzone są na stronie internetowej marathon.poznan.pl 

– Niezwykła atmosfera, doping kibiców oraz zapowiedź atrakcji, jakie szykujemy niech będzie zachętą do podjęcia decyzji o starcie – zachęca Łukasz Miadziołko, dyrektor PKO Poznań Maratonu i Półmaratonu. – Serdecznie zapraszam do udziału w naszych imprezach, zarówno wiosną – 14 kwietnia jak i jesienią – 20 października – dodaje.

Ile to kosztuje?

Aktualnie opłata startowa wynosi 120 złotych i taka cena utrzyma się do 30 kwietnia przyszłego roku. Od 1 maja do końca czerwca pakiet startowy będzie droższy o 20 złotych, a od 1 lipca do 13 września za udział w poznańskim maratonie biegacze zapłacą 160 złotych. Po 14 września opłata wzrośnie o kolejne 40 złotych, a kupując pakiet w Biurze Zawodów w dniu 18-19 października trzeba będzie zapłacić 220 złotych.

Za darmo w 20. PKO Poznań Maratonie pobiegną zawodnicy, którzy w tegorocznej edycji imprezy zajęli pierwsze trzy miejsca w kategoriach wiekowych, a także biegacze, którzy kończyli wszystkie wcześniejsze 19 edycji Poznań Maratonu. Poza tym z opłaty startowej zwolnieni są zawodnicy na wózkach oraz osoby niewidome i słabowidzące startujące w 8. Mistrzostwach Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących.

Na 25% zniżkę liczyć mogą posiadacze Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny z kodem terytorialnym miasta Poznania, a o połowę mniej za pakiet startowy zapłacą zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończyli 60 lat – 50% zniżki.

Tydzień temu Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji uruchomiły zapisy na 12. PKO Poznań Półmaraton, który odbędzie się 14 kwietnia.

A może finisz na Stadionie Śląskim?

Również dzisiaj start zapisów ogłosili organizatorzy XI Silesia Marathonu, który zaplanowano na 6 października 2019 roku. Podobnie jak podczas tegorocznej edycji, uczestnicy maratonu pokonają trasę biegu poprowadzoną przez śląskie miasta, aby finiszować na bieżni największego stadionu lekkoatletycznego w Polsce – Stadionu Śląskiego. W tym roku linię mety osiągnęło 2 093 maratończyków.  Na biegaczy zainteresowanych startem w 2019 roku czeka pula 4 tysięcy pakietów startowych, a rejestracja ruszyła na stronie silesiamarathon.pl

Inaczej niż w ubiegłych latach biegowi głównemu na dystansie maratonu nie będzie już towarzyszył półmaraton. Organizatorzy planują ten bieg w innym terminie.

Ile to kosztuje?

Rejestrując się do końca roku start w śląskim maratonie kosztuje 70 złotych. Po Nowym Roku opłata wzrośnie o 20 złotych i w tej wysokości będzie obowiązywać do 30 kwietnia. Zgłoszenie wysłane i opłacone przed 29 sierpnia umożliwia zakup pakietu w cenie 120 złotych, a przed 19 września jego koszt wyższy o 30 złotych. Najwięcej, bo 200 złotych za pakiet zapłacą biegacze w Biurze Zawodów, które będzie funkcjonować w dniach 4-5 października.

red

Fot. EDYTOR.net dla Silesia Marathon