Rusza parkrun na Polu Mokotowskim

Już w najbliższą sobotę, 15 grudnia 2018 roku Pole Mokotowskie dołącza do tysięcy lokalizacji na całym świecie, gdzie odbywają się spotkania parkrun. Spotkania o tej nazwie rozgrywane są już w dwudziestu krajach na świecie, niemal na wszystkich kontynentach, a od 2011 roku także w Polsce.

parkrun to cykliczne i bezpłatne biegi na dystansie 5 km z pomiarem czasu, organizowane w każdą sobotę o 9:00 rano. Opartą na wolontariacie cykliczną inicjatywą, która ma za zadanie pomagać ludziom poprawić ich kondycję (zarówno psychiczną, jak i fizyczną), promować regularną aktywność, jak i przede wszystkim zbliżać ich do siebie i tworzyć społeczność uczestników. Przeznaczony jest dla wszystkich, niezależnie od ich kondycji, uzyskiwanych rezultatów, czy też poziomu uprawianej aktywności. Z parkrun najbardziej skorzystać mogą nie ci, dla których aktywność fizyczna jest normą, ale ci, którzy jej nie uprawiają bądź nie uprawiają jej regularnie.

parkrun jest dobrym miejscem dla grup, które z jakichś powodów są wykluczone bądź dyskryminowane, takich jak niepełnosprawni (fizycznie lub umysłowo), mniejszości etniczne czy wyznaniowe, przedstawiciele innych narodów i kultur. Ma zbliżać ludzi niezależnie od ich wyglądu, płci, narodowości, wyznania, poglądów politycznych, czy też orientacji seksualnej. parkrun ma być miejscem, w którym każdy będzie czuł się dobrze.

Ostatniej soboty w 1 662 miejscach na świecie, w tym w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce, uczestnicy rozpoczęli aktywnie weekend w parkrunowym gronie. Od najbliższej soboty, 15 grudnia na biegowej mapie parkrun rozbłyśnie nowa lokalizacja – Pole Mokotowskie.

Pole Mokotowskie jest pięknym, dogodnie położonym i centralnym parkiem Warszawy. Łączy 3 duże dzielnice i nawet patrząc na mapę warszawskich lokalizacji, to miejsce aż prosi się o parkrun! Rozmawialiśmy z wieloma miejscowymi joggerami i zdecydowaliśmy się na popularną 2,2-kilometrową pętelkę. W trakcie naszych nieoficjalnych testów, zebrała ona wiele pozytywnych komentarzy – mówi Sebastian Wojciechowski, koordynator parkrun Pole Mokotowskie.

Organizatorzy na wszystkich chętnych czekają od godz. 8.30 w pobliżu głównego jeziorka na Polu Mokotowskim. Start tradycyjnie o 9:00.

parkrun Pole Mokotowskie

parkrun to inicjatywa o zasięgu międzynarodowym. Biegi parkrun rozgrywane są niemal na wszystkich kontynentach i skupiają setki tysięcy biegaczy amatorów. Udział w biegach jest bezpłatny na podstawie jednorazowej rejestracji w systemie parkrun. Uzyskany kod uczestnika pozwala na udział w dowolnej liczbie biegów, w dowolnej lokalizacji parkrun na świecie. Uzyskane rezultaty zapisywane są w profilach uczestników i przesyłane na ich adres poczty elektronicznej.

Dodatkowe informacje o parkrun na Polu Mokotowskim znaleźć można na stronie parkrun.pl lub na Facebooku. Polecamy również rozmowę z Renatą Kim i Sebastianem Wojciechowskim, koordynatorami parkrun Pole Mokotowskie.

 

na podst. mat. pras