Dariusz Pawelec: Biegacze chcieli powrotu Biegu Dookoła ZOO

27 kwietnia w Warszawie po pięcioletniej przerwie odbędzie się Bieg Dookoła ZOO promowany przez organizatorów jako najweselszy bieg w Polsce. W programie imprezy znajdują się biegi na dystansie 5 i 10km oraz biegi dla dzieci. O kulisach organizacji tego wydarzenia rozmawiamy z Dariuszem Pawelcem, dyrektorem biegu.

Po 5 latach wraca Bieg Dookoła ZOO, ale jak to się stało, że tak popularny w latach 2009-2014 bieg w ogóle przestał być organizowany?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Spalił się most Łazienkowski, Warszawski Ogród Zoologiczny zaczął planować remont, w mieście także panował boom remontów drogowych – obawialiśmy się, że to wpłynie nie tylko na komfort biegaczy, ale i osób im towarzyszących. Do tego dochodzi fakt, że Bieg Dookoła ZOO z tamtym limitem miejsc był na granicy rentowności.  I to jest właśnie smutna prawda o organizacji biegów masowych. One kosztują, a na koszty te składają się: zamykanie ulic i zmiana organizacji ruchu, zapewnienie obsługi, bezpieczeństwa i pomocy medycznej, świadczenia zawodnicze, takie jak medal, koszulka, numery startowe wraz z usługą pomiaru czasu, atrakcje dla dzieci i wiele innych. Na przykładzie innych eventów, także tych organizowanych przez naszych kolegów z branży widzimy, jak trudno czasem dopiąć budżet, dlatego postanowiliśmy podjąć trudną decyzję i czasowo odstąpiliśmy od organizacji Biegu Dookoła ZOO.

Co było impulsem, aby powrócić do organizacji tego wydarzenia?

Przez te kilka lat nieobecności na warszawskim rynku biegowym dostawaliśmy sygnały, a często i konkretne wiadomości, że uczestnicy poprzednich edycji chcieliby powrotu jednej z ulubionych stołecznych imprez. Ponieważ zakończyły się utrudnienia komunikacyjne w mieście, a zoo skończyło remont i również było zainteresowane wskrzeszeniem eventu, przystąpiliśmy do rozmów. I tak oto kultowy Bieg Dookoła ZOO powraca!

Czym Bieg Dookoła ZOO wyróżnia się spośród innych biegowych wydarzeń w stolicy?

Bieg Dookoła ZOO to nie tylko nieliczny tego typu bieg w Polsce, ale także w Europie i na świecie. Zazwyczaj są one organizowane w Stanach Zjednoczonych – m.in. w Miami, Kansas czy Nowym Meksyku oraz, można rzec, za miedzą, bo w Berlinie. Bardzo rzadko uczestnicy imprezy sportowej mają okazję pobiec wśród wybiegów egzotycznych zwierząt czy w ogrodach botanicznych z najpiękniejszymi roślinami świata. Dlatego cieszymy się i jesteśmy dumni, że Polska i Warszawa dołącza do tego grona, by współtworzyć najweselszy bieg w kraju. Planujemy oczywiście pomiar czasu, ale bardzo liczymy, że tym razem rywalizacja sportowa ustąpi miejsca radości z aktywnego spędzenia czasu wśród zwierząt i z rodziną. Ma to być raczej wydarzenie z kategorii happy run, family run. Tym bardziej, że – przypomnijmy – w pakiecie startowym każdy uczestnik biegu dostanie bezpłatną wejściówkę do ogrodu zoologicznego w dniu imprezy.  Warto skorzystać! A każdy, kto wbiegnie na metę Biegu Dookoła ZOO będzie mógł cieszyć się okazałym medalem z motywem zwierzęcym.

Czy organizacja biegu jest bezpieczna dla zwierząt – mieszkańców ogrodu zoologicznego?

Oczywiście, ten aspekt organizacji biegu został przez nas podjęty na samym początku rozmów z przedstawicielami Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Pracujemy w porozumieniu z opiekunami zwierząt, oni mówią nam, którym zwierzętom nie tylko nie będzie przeszkadzało więcej rozbieganych gości, ale wręcz będą z tego powodu szczęśliwe. W poprzednich latach do imprezy dołączały ze swoimi opiekunami m.in. pelikan czy osioł, a nawet… tygrys. Liczymy na to, że w tym roku będzie podobnie.

Bieg pomyślany jest jako rodzinny piknik, na jakie atrakcje mogą liczyć rodziny?

Zdecydowanie zapraszamy całe rodziny! Jak wspominałem wcześniej, dla najmłodszych będziemy mieli to, co lubią najbardziej, czyli dmuchańce i malowanie buziek oraz niespodzianki spod znaku edukacji ekologicznej. Wszystkie szczegóły będziemy ujawniać sukcesywnie, dlatego zapraszam do śledzenia naszej strony internetowej i kanałów w mediach społecznościowych.

Czy już wiadomo, jaka marka będzie partnerem technicznym biegu? W poprzednich latach bieg znany był z dobrej jakości koszulek dostarczanych najpierw przez firmę adidas a potem przez Reebok.

W tym roku rozmowy jeszcze trwają, ale ręczę, że zawodnicy będą zadowoleni. Bardzo liczymy na to, że koszulka techniczna – bo o takiej rozmawiamy – Biegu Dookoła ZOO będzie jedną z ulubionych koszulek co najmniej do końca obecnego sezonu biegowego.

Dziękuję za rozmowę.

Marcin Dulnik