Jak radzić sobie ze stresem na zawodach lub ważnych treningach? Jakie zastosować metody?

Stres przed zawodami czy na treningu jest naturalną reakcją naszego organizmu. Nieodczuwanie stresu na zawodach czy treningach byłoby nienormalne. Nie da się całkowicie wyeliminować tego stanu, ale są sposoby na opanowanie go.

Stres często przychodzi w sytuacjach zdenerwowania, ale to tylko impuls, nad którym musimy bardzo dużo pracować.  Dzięki niemu sportowcy potrafią lepiej wykonać założone zadanie, a nawet ich koncentracja jest na wyższym poziomie. Każdy ma inny poziom stresu, ale to dlatego że jesteśmy różni i mamy różne temperamenty. Na każdego stres oddziałuje w różny sposób. Jedni reagują dużym stresem przy małych bodźcach, inni w ogóle tego nie zauważają.

Najczęstszym stresującym czynnikiem dla biegaczy jest stres przed uzyskanym wynikiem lub kwestia pokonania innego zawodnika. W tych sytuacjach może się zdarzyć, że przyjmujemy na siebie ogromną presję, z którą często nie możemy sobie poradzić. Co zrobić w takiej sytuacji?

Skoncentruj się na tym, co tu i teraz. Bardzo ważna w takich sytuacjach jest nasza pewność siebie, pozytywne nastawienie i koncentracja. Pewność siebie odgrywa najważniejszą rolę w opanowaniu naszego stresu. Osoby, które mają tę zaletę nie mają podstaw do większego stresowania się. A przede wszystkim nie przejmują się tym, czy coś pójdzie nie tak.

Warto się zastanowić czy stres w naszym życiu występuje też w innych sytuacjach.  Dobra wiadomość jest taka, że pewność siebie może zostać przez nas poprawiona, ale warto podkreślić, że wymaga ona bardzo dużego zaangażowania i czasu. Jak możemy sobie poradzić ze stresem? W psychologii bardzo często stosuje się metodę relaksacji i wizualizacji.

Metoda relaksacji to moja ulubiona metoda przed spaniem i bezpośrednio po przebudzeniu. Zanim do niej przystąpisz wyłącz telefon, zamknij drzwi, połóż się wygodnie i zamknij oczy. I dopiero wtedy możesz udać się do najpiękniejszego miejsca jakie widziałaś w życiu.

Metoda wizualizacji pomaga nam zobaczyć nasze marzenia, nasze cele. Do tej metody musimy wykorzystać nasze wszystkie zmysły i nasze piękne emocje. Tak wiem, może wydawać się to głupie, ale nie przejmuj się w końcu spełniasz swoje marzenia, zostań na chwilę przy nich i poczuj je. To takie piękne widzieć siebie, kiedy osiągasz swój cel. Nie przejmuj się otoczeniem, a co najważniejsze nie podchodź do siebie krytycznie. Bądź pewny swoich marzeń i kolejnych kroków które chcesz wprowadzać do swojego życia.

Jeżeli te metody okażą się nie wystarczające, to warto zastanowić się czy nie skorzystać z pomocy psychologa, pamiętaj, że to nie jest powód do wstydu! Jeżeli sami sobie nie możemy pomóc, to warto skorzystać z porad doświadczonej osoby. Pozytywne myślenie to podstawa Twoich działań, negatywne poglądy, które dotyczą samego siebie i świata nie pomagają nam. Dlatego warto zapamiętać, że trudności w życiu są po to, aby je pokonywać i to one mobilizują nas do działania.

 

 

Autor: Paulina Kaczyńska – reprezentantka Polski na Mistrzostwach Europy w Berlinie w 2018 roku, Mistrzyni Polski w półmaratonie i 5000 metrów, vice mistrzyni Polski na 10000 metrów oraz brązowa medalistka w biegu na 1500 metrów. Legitymująca się 7. wynikiem w historii lekkiej atletyki na 5000 metrów 15.29,87 oraz w 2017 roku wraz z reprezentacją Polski przywiozła historyczny srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Europy z Lille.

Materiał prasowy partnera Mixit.pl