Niezwykły projekt ASICS FrontRunner – 10 maratonów w 10 dni na trasie z Londynu do Paryża

Grupa dziesięciu biegaczy z całego świata, reprezentująca globalny zespół ASICS FrontRunner ukończyła jedno z najbardziej wyczerpujących pod względem fizycznym i psychicznym wyzwań swojego życia. Biegacze w ciągu 10 dni pokonali 10 maratonów na trasie z Londynu do Paryża. 450-kilometrowa podróż rozpoczęła się w sklepie ASICS przy ulicy Regent Street w stolicy Wielkiej Brytanii i zakończyła się na mecie paryskiego maratonu. 

Biegowe wyzwanie życia

Grupę ASICS FrontRunner tworzą biegacze z całego świata, od amatorów po najlepszych sportowców, którzy zebrali się, aby wspólnie promować filozofię marki ASICS – „W zdrowym ciele, zdrowy duch„. Dziesięciu z nich stanęło na starcie największej biegowej przygody swojego życia, w ciągu 10 dni pokonując 450 kilometrów dzielących stolice Wielkiej Brytanii oraz Francji.

Wyzwanie podjęli m.in. były trójboista siłowy z Wielkiej Brytanii, włoski konserwator dzieł sztuki i 65-letnia babcia z Rosji. Średnio biegacze pokonywali więcej niż jeden maraton dziennie, ale podróż nie przebiegała bez trudności. W ciągu 10 dni biegu zmieniała się pogoda, zmieniały się nawierzchnie oraz krajobrazy.

Najdłuższy dystans jaki biegacze pokonali w ciągu jednego dnia, to przebiegnięty w trzecim dniu wyzwania 70-kilometrowy odcinek dzielący angielskie miejscowości Horsham i Newhaven. Najkrótszym była 33-kilometrowa trasa Houilles – Paris w 9 dniu wyzwania. W ostatnim, dziesiątym dniu, cała grupa wzięła udział w tegorocznym Schneider Electric Marathon de Paris, wspólnie przekraczając linię mety w czasie 4:39.

ASICS FrontRunner

– Od czasu, gdy biegam na dystansach ultra, zawsze chciałem wiedzieć, jakie mam ograniczenia, a wyzwanie Londyn-Paryż było doskonałą okazją, by się o nich przekonać. Podczas biegu były ciężkie chwile, ale to było naprawdę wyjątkowe doświadczenie. Zawarte przyjaźnie i zdobyte doświadczenia pozostaną ze mną na zawsze. Ten projekt pokazał, jak wiele może znaczyć siła zespołu – powiedział Pete Stables, uczestnik biegu Londyn-Paryż z brytyjskiej drużyny ASICS FrontRunner.

Niezwykły film

5 czerwca, z okazji Międzynarodowego Święta Biegania opublikowano film dokumentujący 450-kilometrową podróż biegaczy – podpatrując ich na każdym kroku emocjonalnej 10-dniowej przygody. Od klifów Dover, po tętniące życiem ulice Paryża. Film oddaje psychiczne i fizyczne trudności doświadczane na długiego biegu, zapewniając jednocześnie wgląd w nawiązane przyjaźnie i kulturowe doświadczenia międzynarodowych biegaczy z Europy, Ameryki Południowej i Afryki.

Jak informuje ASICS, w realizacji 10-dniowego wyzwania uczestnikom towarzyszyły buty METARIDE, zaprojektowane z myślą o ułatwianiu biegania na długich dystansach. Dzięki zaawansowanej technologii GUIDESOLE ™ – stworzonej w celu przesunięcia masy ciała do przodu i zmniejszenia strat energii przez staw skokowy.

Trasa „London to Paris”:
 • Dystans pokonany 1 dnia: 54 km – London – Woking
 • Dystans pokonany 2 dnia: 45 km – Woking – Horsham
 • Dystans pokonany 3 dnia: 70 km – Horsham – Newhaven
 • Dystans pokonany 4 dnia: 38 km – Newhaven – Val de Saane
 • Dystans pokonany 5 dnia: 47 km – Val de Saane – Rouen
 • Dystans pokonany 6 dnia: 36 km – Rouen – Gisors
 • Dystans pokonany 7 dnia: 34 km – Gisors – Cormeilles-en-Vexin
 • Dystans pokonany 8 dnia: 51 km – Cormeilles-en-Vexin – Houilles
 • Dystans pokonany 9 dnia: 33 km – Houilles – Paris
 • Dystans pokonany 10 dnia: 42 km – Paryż Maraton
 • Całkowity pokonany dystans: 450 km

mat.pras

Fot. ASICS