Mila Janusza Kusocińskiego w warszawskich Łazienkach. Do wyboru Złota, Srebrna i Brązowa

W 1932 roku Janusz Kusociński zdobył pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski w konkurencji męskiej. W rocznicę tego wydarzenia, w środę 31 lipca odbędzie się wyjątkowy bieg w symbolicznej lokalizacji. Łazienki Królewskie, w których mistrz był zatrudniony, mieszkał i trenował, ugoszczą biegaczy na atestowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, specjalnie oświetlonej trasie. 

– Największą sensacją igrzysk był bieg na 10 000 metrów. Czterdzieści tysięcy widzów na stadionie i 1200 dziennikarzy było pewnych, że koalicja fińska Iso-hollo i Virtanen, …, rozgromi całą stawkę i że jedynym, który nie poniesie klęski, a tylko porażkę, będzie Polak. Jeden tylko człowiek był pewny swego zwycięstwa – Kusociński – w ten sposób relacjonował Przegląd Sportowy zdobycie pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski przez mężczyznę.

W środę, 31 lipca uczestnicy Mili Kusocińskiego otrzymają szansę biegania ścieżkami, które niejednokrotnie przemierzał najszybszy ogrodnik świata, prekursor nowoczesnych metod treningowych, mistrz olimpijski i wicemistrz Europy, dziesięciokrotny mistrz kraju.

Start  biegu zaplanowano na godzinę 22:00. Uczestnicy pobiegną w trzech seriach. Jako pierwsza ruszy złota fala dla chcących pobiec szybciej niż w 8 minut, po nich wystartuje srebrna dedykowana biegaczom, którzy chcą uzykać czas poniżej 12 minut. Jako ostatni na trasę wyruszą uczestnicy w ramach serii brązowej. Dla nich liczyć będzie się po prostu udział w biegu.

Zapisy już trwają

Zapisy wystartowały na tej stronie. Organizatorzy przygotowali pulę 600 miejsc, po 200 na każdą z serii.

Pakiet startowy kosztuje 32 złote. W każdym znajdzie się nowy minialbum Wydawnictwa BOSZ z serii Medaliści, poświęcony osobie Janusza Kusocińskiego. Jego krótką i tragiczną, ale jakże bogatą historię przedstawia dziennikarz sportowy Stefan Szczepłek.

– Na symbolicznym dystansie Mili Kusocińskiego (1932 metry) będziecie mieli szansę rywalizować, ścigać się o atrakcyjne nagrody lub po prostu, w przyjacielskiej atmosferze, podziwiać wieczorne krajobrazy najpiękniejszego warszawskiego parku – zachęcają organizatorzy.

Na imprezę zaprasza Muzeum Łazienki Królewskie, New Balance, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz Royal Runners Club.

red