Jak osiągnąć formę na lata, a nie tylko na lato? Ekspert zdradza triki

Wiosna i zbliżające się wakacje to czas, w którym wiele osób decyduje się na wprowadzenie zmian w swoim stylu życia, w tym na przejście na dietę i zwiększenie aktywności fizycznej. To właśnie z myślą o nich Akop Szostak, ekspert w dziedzinie budowania formy i żywienia, przygotował kilka porad, które pozwolą zadbać o swoje ciało i osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Schudnij 10 kg w 10 dni

Chcąc szybko zrzucić zbędne kilogramy i zbudować masę mięśniową, często decydujemy się na drastyczne działania, które niestety zazwyczaj nie przynoszą trwałych rezultatów i mogą być szkodliwe dla zdrowia. Właśnie dlatego warto pamiętać, że zdrowa transformacja wymaga czasu i systematyczności, a cudowne sposoby po prostu nie istnieją. Kluczowym aspektem utraty wagi jest osiągnięcie ujemnego bilansu kalorycznego, czyli spożywanie mniejszej liczby kalorii niż się spala.

To właśnie ten deficyt energetyczny skłania organizm do wykorzystywania zgromadzonych zapasów tłuszczu jako źródła energii, prowadząc tym samym do utraty masy ciała. Jednak warto podkreślić, że osiągnięcie i utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego wymaga zrównoważonego podejścia, które uwzględnia optymalne dostarczanie niezbędnych składników odżywczych i odpowiednią aktywność fizyczną.

Chęć szybkiej poprawy sylwetki prowadzi często do wprowadzenia drastycznych ograniczeń żywieniowych, które są trudne do utrzymania. Właściwa transformacja wymaga czasu i systematyczności. Pierwszym etapem jest uświadomienie sobie wpływu tego co jemy i pijemy na naszą sylwetkę i zdrowie, a kolejnym – wypracowanie nawyków. Poniżej znajdziecie kilka porad, które już teraz pomogą Wam w zbudowaniu formy na lata, a nie na najbliższe lato – komentuje Akop Szostak, ekspert w zakresie zdrowego żywienia i dbania o sylwetkę.

fot. Depositphotos.com

Głód czy pragnienie?

Odpowiedni poziom wody w organizmie jest bardzo istotny, a w okresie letnim szczególnie, ponieważ często szybciej się odwadniamy. Zdarza się jednak, że mylnie interpretujemy pragnienie jako głód, sięgając po dodatkowe przekąski i ukryte w nich kalorie. Regularne spożywanie odpowiedniej ilości wody nie tylko pomoże nam utrzymać jej optymalną zawartość w organizmie, ale również wpłynie korzystnie na procesy metaboliczne, zmniejszając tym samym to, co braliśmy jako poczucie głodu. Prawidłowe nawodnienie organizmu sprzyja także utrzymaniu uczucia sytości, co może pomóc nam kontrolować apetyt i tym samym spożywaną liczbę kalorii.

Owoce i warzywa są niezwykle istotnym źródłem witamin, związków mineralnych i innych ważnych składników odżywczych. Soki nie mogą ich jednak w pełni zastąpić. Nieprzetworzone owoce i warzywa zawierają większą ilość błonnika, który jest ważny dla zdrowia układu trawiennego i przyczynia się do uczucia sytości. Dlatego zawsze warto sięgać po świeże produkty tego rodzaju, a sok traktować jako uzupełnienie, a nie substytut. Niech podstawowym napojem, po który sięgamy będzie woda, ponieważ soki z półki sklepowej zawierają sporo cukru.

Jakość to zdrowie

Dobra dieta pomoże nie tylko w pozbyciu się zbędnych kilogramów, ale przede wszystkim zadba o nasze zdrowie. Przydatna będzie umiejętność odróżniania żywności przetworzonej od nieprzetworzonej. Przetworzona żywność często zawiera dodatkowe substancje chemiczne, sztuczne konserwanty i dużą ilość soli czy cukru.

fot. Depositphotos.com

Niestety, te produkty są dodatkowo bardzo kaloryczne, co w efekcie często powoduje przekroczenie zapotrzebowania kalorycznego i trudności ze schudnięciem. Mało tego, nie są to produkty sycące czego efektem jest uczucie głodu w stosunkowo krótkim czasie po zjedzeniu. Zamiast takich artykułów, warto stawiać na żywność nieprzetworzoną, bogatą w składniki odżywcze i sięgnąć po świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białko, nabiał (np. jogurty typu skyr) zdrowe tłuszcze i nasiona. Takie produkty korzystnie wpływają na nasz organizm, a także poprawiają naszą kondycję psychiczną.

Spacer to też dobra aktywność

Aktywność fizyczna to istotny element zdrowego trybu życia i osiągnięcia wymarzonej formy. Nie musimy jednak od razu spędzać godzin na siłowni i wyczerpujących treningach. Gdy nie mamy czasu, na początek wystarczy regularna dawka ruchu w postaci chodzenia. Częste spacery, mogą być doskonałą formą aktywności fizycznej, która pomoże spalić kalorie (nawet ponad 200 kcal w ciągu godziny) i poprawić krążenie krwi. Jak wykazują badania, zwiększona liczba wykonywanych w ciągu dnia kroków wpływa korzystnie na ogólny stan zdrowia oraz wydłuża życie.

Spacery mają jeszcze jeden istotny aspekt, korzystny dla naszego zdrowia – pomagają organizmowi w wytwarzaniu witaminy D. Ekspozycja na naturalne światło słoneczne podczas przechadzek sprzyja syntezie witaminy D w naszej skórze, co wpływa pozytywnie na wchłanianie wapnia oraz wzmacnia nasze kości i układ odpornościowy. Dzięki temu, że wędrówki mogą być dostosowane do naszych preferencji, możemy eksperymentować z różnymi trasami, tempem czy rodzajami spacerów. Możemy zdecydować się na energiczną przechadzkę, która stanowi intensywniejszą formę aktywności fizycznej, lub spokojniejszą, bardziej relaksującą dla ciała i umysłu. Najważniejsze jest wybranie tego, co najbardziej nam odpowiada. Unikajmy skrajności i doraźnych rozwiązań, które mogą przynieść tylko krótkotrwałe efekty. W końcu zdrowie to proces, a nie jednorazowe działanie – dodaje Akop Szostak.

Źródło: PR Calling

fot. w nagłówku Depositphotos.com