Czy Grodzisk przyjmie Koronę? „Nie zabiegaliśmy o udział w cyklu”

Polskie Stowarzyszenie Biegów ogłosiło właśnie listę 11 biegów, które będą tworzyć Koronę Polskich Półmaratonów. Wśród nich znalazł się m.in. Półmaraton „Słowaka” w Grodzisku Wielkopolskim, który przed rokiem nieoczekiwanie stracił status biegu zaliczanego do tego cyklu.  – Styl, w jakim nas przywrócono jest dokładnie taki sam w jaki nas w ubiegłym roku wykluczono. Nie składaliśmy wniosku o przyjęcie do Korony. Na liście biegów znaleźliśmy się bez naszej zgody. Do końca tygodnia postaramy się podjąć decyzję, co z tym fantem zrobić – powiedział nam Marek Małecki, dyrektor biegu.

Historia pewnego wykluczenia

Półmaraton „Słowaka” w Grodzisku Wielkopolskim został wykluczony z Korony dokładnie rok temu.

Nieoficjalnie wiadomo, że powodem takiej decyzji PSB była zbyt niska frekwencja biegu w 2018 roku. Do jego mety dotarło wówczas 2763 zawodników, a kryteria mówiły o minimalnej frekwencji na poziomie 3 tysięcy uczestników.

Organizatorzy grodziskiego półmaratonu nie ukrywali wówczas rozczarowania decyzją Polskiego Stowarzyszenia Biegów. Sami biegacze również byli zaskoczeni wykluczeniem z cyklu tego biegu, czemu dawali upust na forach internetowych.

Przyjmujemy decyzję ze spokojem, nie będziemy się od niej odwoływać, chociaż nie oznacza to wcale, że się z nią zgadzamy. Jesteśmy przekonani, że biegacze przyjeżdżali na półmaraton do Grodziska Wielkopolskiego nie dlatego, że był w Koronie, tylko dlatego, że robimy po prostu bardzo dobry bieg. Spodziewamy się, że wykluczenie naszych zawodów z KPP nie wpłynie na frekwencję na imprezie – komentował wtedy Marek Małecki, dyrektor biegu.

I miał rację, bowiem zapisy do tegorocznej edycji biegu trwały raptem…44 minuty.

Grodziski półmaraton, który odbył się 9 czerwca znów zebrał entuzjastyczne opinie uczestników, mimo że…na wskutek błędu organizatorów jego trasa była nawet o 500 metrów dłuższa niż regulaminowe 21,097km.

– Żal było kończyć. Organizacja i kibice na najwyższym poziomie. Takiej atmosfery nie ma na żadnym innym biegu, jesteście najlepsi w Polsce! – komentarzy o podobnej treści na facebookowym profilu imprezy po biegu można było znaleźć setki.

Na mecie zameldowało się 3 161 zawodników, ustanawiając nowy, frekwencyjny rekord półmaratonu.  Na mecie na zawodników czekał medal w kształcie…korony.

Nieoczekiwany zwrot akcji

W ten sposób grodziski bieg spełnił wymogi stawiane półmaratonom z Korony, ale jego organizatorzy wcale nie zamierzali składać wniosku o ponowne przyjęcie do cyklu.

– O tym, że nasz bieg powrócił do Korony dowiedzieliśmy się wczoraj. Nikt z PSB nie kontaktował się z nami w tej sprawie. Decyzja o przywróceniu do cyklu została podjęta bez naszej wiedzy i zgody. Do końca tygodnia postaramy się zająć stanowisko w tej sprawie  – zadeklarował Marek Małecki.

Koronę Polskich Półmaratonów w sezonie 2020 ma tworzyć 11 biegów.

Nazwa imprezyTermin
40. Półmaraton Wiązowski23 lutego 2020
13. PANAS Półmaraton Ślężański w Sobótce21 marca 2020
5. Gdynia Półmaraton - World Athletics Half Marathon Championships 29 marca 2020
13. PKO Poznań Półmaraton5 kwietnia 2020
8. PKO Białystok Półmaraton 10 maja 2020
15. PZU Półmaraton Warszawski23 maja 2020
14. Grodziski Półmaraton "Słowaka"14 czerwca 2020
8. Nocny Wrocław Półmaraton20 czerwca 2020
30. Półmaraton Signify Piła 6 września 2020
43. Bieg Lechitów Gniezno20 września 2020
7. PZU Półmaraton Królewski w Krakowie 18 października 2020

red