Bieg Kujawiaka – pomysł na aktywną majówkę

2 maja we Włocławku obędzie się 38. Bieg Kujawiaka na dystansie 10 km na płaskiej, crossowej trasie. W jego programie znajdują się również zawody dla dzieci i młodzieży. Start imprezy o godzinie 11:00, początek biegu głównego nastąpi o godzinie 13:00. 

Początki wydarzenia, które we Włocławku odbywa się od 1982 roku nieodzownie związane są z postacią charyzmatycznego prezesa Wiesława Wesołowskiego i organizacją TKKF Zazamcze.

Miejscem startu i mety jest kultowy wśród lokalnych biegaczy Stadion Przylesie z charakterystyczną żużlową bieżnią w starym dobrym stylu, otoczony pięknym lasem.

Po kilku latach przerwy bieg powrócił do trasy z roku 2015, kiedy to zmagania odbywały się po drugiej stronie Wisły.

Zawody rozgrywane są na dwóch 5 kilometrowych pętlach. Kibice mogą zatem  podziwiać zawodników, którzy na półmetku przebiegają tuż przed główna trybuną. Jak zapewniają organizatorzy, płaska crossowa trasa  o zmiennej nawierzchni powinna dostarczyć biegaczom wielu wrażeń.

W 2019 roku Bieg Kujawiaka z czasem 31:29 zwyciężył Cherop Kimaiyo z Kenii, a wśród pań triumfowała Marta Szenk z Bydgoszczy z wynikiem 41:40.

Dzieci też będą biegać

Organizatorzy zadbają również o najmłodszych. Biegi dla dzieci są bardzo ważną częścią tego wydarzenia, w ubiegłym roku blisko 600 dzieciaków  bawiło się wyśmienicie.

Podobnie będzie i w tym roku. Młodsze grupy wiekowe swoje dystanse rozegrają na stadionie, natomiast nastolatkowie wybiegną  na leśne ścieżki.

Bieg Kujawiaka będzie też okazją do promocji 96. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce, które w dniach 25 – 27.06  będą gościły we Włocławku. Organizatorzy przewidzieli w związku z tym losowanie pamiątkowych koszulek.

Po przekroczeniu linii mety medale biegaczom będzie wręczać m.in. Katarzyna Kowalska (rekordzistka polski w półmaratonie, dwukrotna olimpijka, medalistka MP) czy Igor Griszczuk (legendarny koszykarz Nobilesu i Anwilu).

Jedną z atrakcji imprezy będzie losowanie atrakcyjnych nagród, warto więc pozostać na stadionie do końca trwania imprezy.

Trwają zapisy

Do 31 marca pakiet startowy na bieg główny kosztuje 50 złotych w opcji z koszulką techniczną i 20 złotych w wariancie bez niej. Zapisy internetowe prowadzone są na tej stronie do 24 kwietnia.

W zawodach na dystansie 10km weźmie udział maksymalnie 400 uczestników.

Zawody odbywają się dzięki wsparciu Urzędu Miasta Włocławek, hojności lokalnych firm oraz pomocy ze strony Klubu lekkoatletycznego Vectra.

Szymon Brzozowski

fot. Vectra Włocławek