Wielki Plebiscyt Maratonu rozstrzygnięty

Fundacja Maraton Warszawski ogłosiła wyniki Wielkiego Plebiscytu Maratonu, w ramach którego głosami internautów wybrano m.in. maratończyka i maratonkę wszech czasów, osobowość oraz kluczowe wydarzenia dla historii biegów odbywających się na królewskim dystansie.

Tym razem to nie kondycja i siła mięśni zadecydowały o ostatecznym sukcesie, a całokształt osiągnięć oraz głosy internautów. Wielki Plebiscyt Maratonu był związany z kolejną – 42. edycją Maratonu Warszawskiego, która symbolicznie nawiązuje do 42-kilometrowego dystansu biegu.

Pierwszy najważniejszy

Najbardziej spektakularne wydarzenie, które zdaniem uczestników miało największy wpływ na historię królewskiego dystansu był pierwszy bieg maratoński, który odbył się w 10 kwietnia 1896 roku w Atenach. Pierwszym zwycięzcą maratonu został Spiridon Luis, a pomysłodawcą na dołączenie tego biegu dystansowego do igrzysk był Michael Breal.

Inspiracją była romantyczna historia, według której w 490 roku p.n.e. posłaniec Filipides pobiegł do Aten, aby poinformować o nadciągającej perskiej flocie. Pokonał on wówczas 37 kilometrów z Maratonu do Aten, jednak podczas rywalizacji postanowiono tę liczbę zaokrąglić do 40 kilometrów.

Niewiarygodny Kipchoge…

Najbardziej docenionym maratończykiem przez uczestników plebiscytu został Eliud Kipchoge, który jako pierwszy pokonał barierę 2 godzin na dystansie maratońskim. Nagrodzone osiągnięcie to efekt dużego projektu o nazwie INEOS 1:59 podporządkowanego pod ten bezprecedensowy cel. Ten niewiarygodny wynik 1:59:40 Kenijczykowi udało się uzyskać w Wiedniu, 12 października 2019 roku.

Wynik ten nie został jednak uznany za oficjalny rekord ze względu na wręcz laboratoryjne warunki stworzone specjalnie na tę okoliczność. Warty odnotowania jest jednak fakt, że obecny uznany rekord należy właśnie do Eliuda Kichoge, który podczas maratonu w Berlinie uzyskał czas 2:01:39.

…i dominatorka Radcliffe

Kategorię kobiet zdominowała Paula Radcliffe, która w pierwszych latach XXI wieku nie miała sobie równych nie tylko w maratonie, ale także w biegach na krótszych dystansach począwszy od 5000 metrów. Brytyjka wygrała dwa razy z rzędu maraton w Londynie ustanawiając jednocześnie  najlepsze wyniki w historii tej konkurencji. Była także zwyciężczynią w biegu maratońskim w Chicago i Nowym Jorku.

Jej rekord świata w maratonie wynoszący 2:15:25 z 2003 roku przetrwał aż 16 lat. Dopiero w ubiegłym roku osiągnięcie to zdołała poprawić Kenijka Brigid Kosgei, która uzyskała w Chicago czas 2:14:04.

Jack Daniels i Tomasz Hopfer osobowościami wszech czasów

Osobowością Wszech czasów został Jack Daniels, znakomity trener i autor najbardziej popularnej książki o treningu długodystansowym. Poradnik „Bieganie metodą Danielsa” zmienił filozofię treningu biegaczy, także tych amatorskich.

Spośród Polaków najbardziej zasłużonych dla królewskiego dystansu gremium wybrało Tomasza Hopfera, wielkiego entuzjastę biegania oraz dziennikarza sportowego, który swoim entuzjazmem i otwartością sprawił, że Polacy w niełatwych historycznie czasach zaczęli co raz chętniej dbać o kulturę fizyczną.

Sam trenował biegi średnie. Dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Polski w sztafecie 4×400 metrów. Był organizatorem Maratonu Pokoju (obecnie Maraton Warszawski), pierwszego ogólnodostępnego biegu ulicznego w Polsce.

W odróżnieniu od innych kategorii, polską Osobowość Maratonu wybrał panel ekspertów w skład którego weszli: prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów, dyrektor Półmaratonu w Pile, ambasador AIMS – Henryk Paskal, utytułowany biegacz krótkodystansowy, mistrz Europy z 1998 roku – Paweł Januszewski, międzynarodowy sędzia IAAF, dziennikarz, komentator sportowy – Janusz Rozum, trener lekkiej atletyki, dziennikarz, autor książek o tematyce biegowej – Wojciech Staszewski, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”, menadżer sportu, dziennikarz – Marek Tronina oraz fotograf biegowy, autor albumu „Pasja biegania – Grzegorz „Wasyl” Grabowski.

Wszyscy, którzy wzięli udział w plebiscycie mieli szansę wziąć udział w konkursie, którego zadaniem był pomysł na hasło promocyjne 42. Maratonu Warszawskiego. Na laureatów czekała symboliczna liczba 42 nagród.

Komplet wyników Wielkiego Plebiscytu Maratonu znajduje się TUTAJ

Źródło: Fundacja Maraton Warszawski