Maraton w Dębnie odwołany! Co z Mistrzostwami Polski?

Jak poinformował dzisiaj Polski Związek Lekkiej Atletyki planowane na 6 grudnia w Dębnie Mistrzostwa Polski w maratonie zostały odwołane. Powodem decyzji lokalnych organizatorów jest rozwój pandemii koronawirusa. PZLA nie wyklucza, że zawody odbędą się w innej lokalizacji. 

Odwołanie maratonu w Dębnie mocno komplikuje sytuację czołowych polskich maratończyków, którzy od miesięcy przygotowywali się do tego startu. Celem jest ustanowienie minimów na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które wynoszą 2:11:30 (mężczyźni) i 2:29:30 (kobiety). Z polskiej ekipy tylko Yared Shegumo, Krystian Zalewski i Arkadiusz Gardzielewski na jesienny maraton wybrali Walencję. Reszta zawodników miała wystartować w Dębnie. 

 Jak informuje PZLA niewykluczone, że zawody zostaną rozegrane w innej lokalizacji. Nie znamy jednak żadnych szczegółów na ten temat. 

Maraton Dębno został wybrany na gospodarza tegorocznych 40. PZLA Mistrzostw Polski Kobiet i 90. PZLA Mistrzostw Polski Mężczyzn w maratonie pod koniec czerwca. Na wniosek i prośbę czołowych zawodników termin biegu został przeniesiony z 15 listopada na 6 grudnia 2020 roku. Zmiana ta podyktowana została kalendarzem imprez mistrzowskich i stworzeniem optymalnych warunków do przygotowań zawodników. Ruch ten miał zwiększyć szanse na uzyskania minimów olimpijskich.

W ramach Mistrzostw Polski miało wystartować łącznie 150 zawodników posiadających aktualne licencje PZLA. Limit czasu przeznaczony na ukończenie biegu wynosić miał 3,5 godziny.

red