Zjadą z Kasprowego Wierchu z niepełnosprawnym chłopcem

Już w najbliższą sobotę, 27 lutego wolontariusze Fundacji W Góry Serca wraz z niepełnosprawnym chłopakiem wejdą na Kasprowy Wierch i zjadą z jego szczytu. Pomogą im w tym skiturowe narty oraz wózek BiSki Joelette. Wśród ambasadorów, którzy wezmą udział w wydarzeniu znajdą się m.in. Andrzej Bargiel, Staszek Karpiel-Bułecka oraz Marcin Świerc.

Były maratony, czas na zdobycie szczytu

W sobotę wolontariusze Fundacji W Góry Serca podejmą próbę zdobycia jednego z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów – Kasprowego Wierchu. Będzie to pierwsze w Polsce zimowe wejście na górski szczyt przy pomocy specjalistycznego wózka umożliwiającego osobom z niepełnosprawnością ruchową poruszanie się po zaśnieżonym terenie górskim.

Szansę zdobycia góry otrzyma Maciek, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Chłopak od 12 lat pokonuje ze swoim tatą tysiące kilometrów. Mają za sobą wiele maratonów zarówno miejskich jak i górskich, sztafet oraz biegów na krótszych dystansach. Teraz będzie miał szansę poczuć tą samą radość, co inni fani zimowych, górskich wędrówek.

Maciek wraz ze swoją rodziną również pomagają! Założyli fundacje „Maciek biega”, która zbiera środki na sportowe wózki biegowe dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.

Silna obstawa

Podopiecznemu Fundacji towarzyszyć będzie cała grupa wolontariuszy. Znajdą się wśród nich m.in. jeden z najwybitniejszych skialpinistów Andrzej Bargiel, wokalista Staszek Karpiel-Bułecka, przewodnik tatrzański Przemysław Sobczyk oraz fundatorzy: Adam Hofman, Maciej Przetakiewicz i mistrz Polski w biegach górskich Marcin Świerc. Wspólnie pokonają skiturowy szlak, prowadzący z Kuźnic przez Kalatówki, Hale Goryczkową, na Kasprowy Wierch.

Start akcji zaplanowano na godzinę 9:00 w Kuźnicach, przy wejściu na szlak wiodący do Kalatówek. Uczestnicy przewidują, że na szczycie zameldują się około godziny 12:00.

– Niesamowite, że osoby niepełnosprawne zyskują możliwość uczestniczenia w górskim świecie także zimą. Jeszcze do niedawna wydawało się to niemożliwe. To pokazuje najlepiej, że wszelkie bariery istnieją tylko w naszych głowach. Taki zjazd z Kasprowego Wierchu to naprawdę ogromna satysfakcja – mówi Andrzej Bargiel, polski narciarz wysokogórski i himalaista.

Zjazd zwieńczy dzieło

Z roku na rok, w okresie zimowym, przybywa fanów wysokogórskich wycieczek skiturowych. Dają one możliwość poruszania się poza stokami, po terenie znacznie bardziej wymagającym.  Taka wędrówka wymaga znacznie lepszej kondycji niż podczas korzystania z popularnych wyciągów.

Zwieńczeniem wycieczki skiturowej jest zjazd. Nasz zjazd będzie jednak inny niż wszystkie. Akcja Fundacji udowodni, że jeśli tylko bardzo chcemy, to możemy dać osobom niepełnosprawnym taką samą możliwość kontaktu z naturą i realizacji górskich marzeń – podkreśla Adam Hofman, współzałożyciel Fundacji W Góry Serca.

Śnieżkę już zdobyli

Będzie to drugi projekt Fundacji W Góry  Serca. We wrześniu biegłego roku jej wolontariusze i założyciele pomogli zdobyć szczyt Śnieżki 20-letniemu Leszkowi, który urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym.

–  Udowodniliśmy, że górskie szlaki nie mają dla nas barier. Pomyśleliśmy, że skoro udało się to zrobić latem, to dlaczego by nie spróbować także zimą?! Wierzymy, że, dzięki działaniom naszej Fundacji, obecność osób z niepełnosprawnością ruchową na szlakach stanie się codziennością – mówi Gniewomir Knapski, Prezes Fundacji W Góry Serca.

Działalność Fundacji W Góry Serca pozwala osobom o ograniczonej sprawności ruchowej dać szansę osiągnięcia górskich szczytów. Wsparcia Fundacji można dokonać za pomocą formularza dostępnego na stronie www.fundacjawgoryserca.pl

mat pras.