W METASPEED Sky pobiegną po rekordy życiowe

Już w najbliższą sobotę, 24 kwietnia w Domaine du Bois Aux Daims Morton we Francji odbędzie się wydarzenie „Be(at) Your Personal Best”, podczas którego ze swoimi rekordami życiowymi na dystansach 5 i 10km zmierzą się ambasadorzy marki ASICS. Wszyscy na nogach będą mieli superszybkie startówki METASPEED Sky. 

Areną biegu pod hasłem „Be(at) Your Personal Best” będzie położona w zachodniej części Francji niewielka miejscowość Morton. Wytyczona została tam szybka trasa na pętli o długości 2,5 km, która posiada atest francuskiej federacji lekkiej atletyki, a także World Ahletics.

Oznacza to, że uzyskane na niej wyniki będą mogły być uznawane za rekordy krajowe, a także Europy.

Jako pierwsi o godzinie 9:00 wystartują uczestnicy biegu na 10km, godzinę później rozpoczną się zmagania na dystansie 5km. Bezpośrednią transmisję z tego wydarzenia będzie można zobaczyć na stronie www.asics.tv/speed

Padną rekordy?

W sobotę w barwach ASICS zadebiutują biegacze poprzednio związani z Nike – Norweg Sondre Moen Nordstad i Szwajcar Julien Wanders. Obaj podpisali kontrakt z japońską marką pod koniec marca. To europejskie gwiazdy biegów długich.

25-letni Wanders jest aktualnym rekordzistą Europy na dystansie półmaratonu (59:13) i 10km (27:13). Z kolei Moen to rekordzista Norwegii na dystansie półmaratonu (59:48) i maratonu (2:05:48).

Wanders zamierza w sobotę rozprawić się ze swoim rekordem życiowym na dystansie 5km (13:29). Wydaje się, że celem podopiecznego trenera Renato Canovy może być atak na rekord Europy wynoszący aktualnie 13:18. Taki rezultat uzyskał w Monako w lutym ubiegłego roku Francuz Jimmy Gressier.

Poza tym organizatorzy awizują start na dystansie 5km Szwedki Sary Lahti (15:38), a także Chorwatki Kristiny Hendel (16:27).

Największą gwiazdą biegu na 10km będzie Moen. Rekord życiowy 30-letniego Norwega na tym dystansie wynosi 27:55 i padł we wrześniu 2017 roku w Pradze.  Obok niego na liście startowej widzimy również Belga Koena Naerta, aktualnego mistrza Europy w maratonie, który postara się pobiec szybciej, niż 28:37.

Ciekawe, jak na szybkiej trasie w Marton spisze się Danielle Meucci, do którego od ubiegłego roku należy rekord Włoch na dystansie 10km (28:08).  Swoją życiówkę na 10km wynoszącą 32:16 będzie próbowała pobić Erytrejka Mekdes Woldu.

W gronie uczestników biegu na dystansie 10km Polskę reprezentować będzie Damian Kabat, wielokrotny medalista mistrzostw kraju w biegach długodystansowych. Aktualny rekord życiowy na „dychę” – 29:52 ustanowił w sierpniu 2015 roku w Gdańsku.

– Jestem wdzięczny za to, że jako jeden z nielicznych mogę wziąć udział w sobotnim biegu  i ścigać się z fantastycznymi zawodnikami. To świetna okazja na śrubowanie swoich rekordów życiowych – powiedział nam Damian Kabat. – W ostatnich tygodniach czułem się dobrze i zamierzam poprawić swój najlepszy wynik na 10km. Sprawdzian, jaki wykonałem na 9 dni przed startem potwierdził, że jestem w formie. Dam z siebie wszystko tym bardziej, że jest to mój pierwszy start jako ambasador marki ASICS – dodał.

Pobiegną w METASPEED Sky

Wszyscy uczestnicy sobotniego biegu będą startować w butach ASICS METASPEED Sky, które na rynku pojawiły się 31 marca, ale już zdążyły mocno namieszać w biegowym świecie. Na początku kwietnia podczas zawodów Podium 5k w Barroword Brytyjka Beth Potter nabiegała w nich wynik 14:41, który jest lepszy niż rekord świata na dystansie 5km.

Z kolei w ubiegłą niedzielę na trasach maratonów w holenderskim Enschede i Dębnie aż czworo ambasadorów ASICS – Marcin Chabowski, Adam Nowicki, Arkadiusz Gardzielewski i Aleksandra Lisowska uzyskało wyniki wyraźnie lepsze niż minima olimpijskie. Ta ostatnia zawodniczka wyrównała niemal 20-letni rekord Polski w biegu na królewskim dystansie wynoszący 2:26:08.

ASICS METASPEED Sky to superlekki but, męska wersja waży zaledwie 199g, damska 165g.  Za wyjątkową dynamikę tego modelu odpowiadają przede wszystkim dwa elementy – innowacyjna pianka FF Blast Turbo i wykonana z włókna węglowego płytka umieszczona na całej długości podeszwy.

Pianka zlokalizowana jest w podeszwie środkowej. Stworzona jest z materiału na bazie nylonu, dzięki czemu jest ultralekka i zapewnia ponad 70% zwrot energii w trakcie kontaktu z podłożem.

red

fot. ASICS