Amatorski Mityng Lekkoatletyczny i „Tańce na medal”. Takie rzeczy tylko w Białymstoku

W weekend 7-8 sierpnia na bieżni stadionu BOSiR w Białymstoku odbędzie się Amatorski Mityng Lekkoatletyczny. W programie zawodów znajdują się konkurencje biegowe na pięciu dystansach. A w nocy z soboty na niedzielę na murawie stadionu odbędzie się impreza taneczna pod hasłem „Tańce na Medal”. W ten sposób organizator, Fundacja Białystok Biega świętować będzie swoje dziesiąte urodziny.

W ramach Amatorskiego Mityngu Lekkoatletycznego zawodnicy będą rywalizować na dystansach 400 m, 800 m, 1 mili, 5000 m i w sztafecie 4×400 m. Na krótszych dystansach będą eliminacje i uroczyste finały. Organizatorzy deklarują, że oprawa imprezy będzie jak na profesjonalnych mityngach lekkoatletycznych. Każdy uczestnik otrzyma imienny numer startowy, dzięki temu będzie mógł poczuć się na bieżni białostockiego stadionu jak zawodnik elity.

– Zapraszamy Was na zawody z prawdziwego zdarzenia na bieżni lekkoatletycznej, z tym, że dla amatorów. Wiemy, że wiele osób czekało na takie wydarzenie – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. – W tym roku okazja jest zupełnie wyjątkowa. Właśnie w tych dniach nasza fundacja obchodzić będzie swoje 10. urodziny. Z tej okazji chcemy dać Wam sporo frajdy, oczywiście na biegowo. Wieczorem, z soboty na niedzielę zaprosimy Was na „Tańce na medal”, na murawie stadionu – zapowiada.

Stadion BOSiR w Białymstoku to jeden z najnowocześniejszych obiektów lekkoatletycznych w kraju. W 2017 roku gościł PZLA Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Stadion posiada 8-torową bieżnię z prefabrykowanej wykładziny kauczukowej oraz krytą trybunę, która może pomieścić 750 kibiców.

Zapisy na Amatorski Mityng Lekkoatletyczny ruszą na początku przyszłego tygodnia. Wtedy również poznamy ceny pakietów startowych.

fot. Krzysztof Karpiński

Coraz więcej imprez dla amatorów

W Polsce przybywa imprez na lekkoatletycznych bieżniach dla amatorów. W maju stadion przy ulicy Podskarbińskiej w Warszawie był areną zmagań zespołów uczestniczących w Mistrzostwach Drużyn Biegowych „The Team” organizowanych przez Fundację Maraton Warszawski.

Zespoły złożone z maksymalnie 4 biegaczy i 4 biegaczek rywalizowały najpierw indywidualnie na dystansach 5000m, 3000m, 1500m i 1000m, a na zakończenie ścigały się w sztafetach mieszanych 4x800m.  Zwycięzca konkurencji zgarniał 16 punktów, a każdy kolejny zawodnik punkt mniej, aż do 1 punktu za ostatnie, 16. miejsce. Organizator wydarzenia zapowiada, że impreza na stałe zagości w biegowym kalendarzu.

Poza tym w stolicy od lat odbywają się mityngi Warsaw Track Cup z wieloma konkurencjami biegowymi, a od czterech lat amatorzy ścigają się na dystansie 1,609,34m na imprezach 1 Mila. W tym roku zawody pod tym szyldem odbędą się w Poznaniu i w Warszawie. Do udziału w mityngach 1 Mila zapraszają ambasadorzy, którymi są m.in. olimpijczycy Joanna Jóźwik i Marcin Lewandowski.

red

fot w nagłówku Krisgola, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons